edroga949Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji. Wiele osób w tym czasie planuje powrót z urlopów. Policja zapowiada wzmożone kontrole drogowe.

Policjanci apelują, aby zachować szczególną ostrożność podczas powrotu z wakacji. Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że tylko w lipcu br. na polskich drogach doszło do niemal 3 tys. wypadków, w których zginęło 265 osób, a prawie 3,8 tys. zostało rannych.

Więcej kontroli trzeźwości

Patrole drogówki będą m.in. sprawdzały stan trzeźwości kierowców. W ubiegłym roku nietrzeźwi użytkownicy dróg (nie tylko kierujący, ale również np. piesi) uczestniczyli w ponad 3,5 tys. wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 470 osób, a ponad 4 tys. odniosło obrażenia. Najwięcej wypadków nietrzeźwi kierowcy powodowali w miesiącach letnich, szczególnie w lipcu i w sierpniu.

W 2014 r. policja zatrzymała 140 tys. kierujących pojazdami po alkoholu (w stanie po użyciu oraz w stanie nietrzeźwości). Przeprowadzono 15,4 mln kontroli stanu trzeźwości – to o ponad 6,5 mln więcej niż w 2013 r.

Dzieci tylko w fotelikach

Podczas powrotu z wakacji pamiętajmy też o bezpieczeństwie dzieci. Te najmłodsze muszą podróżować w fotelikach, ale zdarza się też, że rodzice nieprawidłowo zapinają w nich dzieci, czy źle montują same foteliki w samochodach.

W 2014 r. w Polsce miało miejsce 3,2 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W zdarzeniach tych 80 dzieci poniosło śmierć, a 3,5 tys. zostało rannych. Najwięcej wypadków z udziałem dzieci wydarzyło się w czerwcu – 364, w lipcu – 362 i w sierpniu - 343.

Źródło: MSW

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.