sign 441318 640Ulotki, szkolenia, sygnalizatory, dodatkowe informacje z żółtej naklejki - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. systematycznie zwiększają poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Wspólne inicjatywy PLK, policji, Straży Ochrony Kolei to dodatkowe ostrzeżenia kierowców ważne nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów.

 

- O bezpieczeństwie trzeba mówić zawsze, ale szczególnie trzeba o nim pamiętać przed wakacjami. Jestem przekonany, że policyjne statystyki nie muszą się zapełniać tragicznymi zdarzeniami, wystarczy tylko przestrzegać przepisów, o co apelujemy - powiedział wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Statystyki pokazują, że 98% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji kierowców. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii to: ignorowanie znaku „Stop”, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami oraz omijanie półrogatek.

Kolejarze konsekwentnie przypominają o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i zasadach pokonywania torów. Od roku #ŻółtaNaklejkaPLK zwiększa bezpieczeństwo na kolejowo-drogowych skrzyżowaniach. Umieszczona jest na słupkach rogatek lub po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja. Na każdej jest indywidualny numer przejazdu, numer alarmowy 112 oraz numery telefonów do służb technicznych. Dzięki żółtej naklejce operatorzy 112 odebrali już ponad 800 zgłoszeń - w 78 przypadkach wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, zapobiegając tragedii.

Więcej na: http://www.bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/zoltanaklejkaplk/

Zapewnienie bezpieczeństwa to priorytet PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., dlatego w ramach każdej inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego są działania zwiększające poziom zabezpieczeń. W Wielkopolsce na liniach z Poznania do Wrocławia, Piły, Szczecina czy Warszawy modernizacja objęła około stu przejazdów. To oznacza większy poziom bezpieczeństwa: pasażerów pociągów, pieszych, rowerzystów i kierowców.

Pozytywnie zmieniają się skrzyżowania torów z drogami w ramach tzw. „programu przejazdowego”. Tylko w tym roku w Wielkopolsce poziom bezpieczeństwa zwiększy się na 12 przejazdach, m.in.: w Jastrowiu, Gołańczy czy Żydowie. Nowa nawierzchnia i nowe urządzenia są już na przejeździe m.in. w Krzycku Wielkim na linii Leszno - Zbąszynek. Na prace w Wielkopolsce PLK przeznaczyły w tym roku blisko 17,5 mln zł. W całej Polsce za 250 mln zł zmodernizowane zostaną 182 przejazdy. Program jest realizowany przy współudziale środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dla zwieszenia bezpieczeństwa PLK współpracuje też z samorządami. Efektem będzie 36 bezkolizyjnych skrzyżowań w całej Polsce. Bezpieczeństwo i lepszą komunikację zapewni m.in. wiadukt w Kostrzynie. Będzie gotowy w pierwszej połowie 2020 roku. Podobne działania będą także w Poznaniu (na ul. Golęcińskiej i Lutyckiej) Gaju Małym, Kłodawie, Porażynie i Plewiskach. Trwają ustalenia dotyczące współpracy z samorządami, które będą odpowiadać za budowę dróg dojazdowych do wiaduktów.

Źródło: WUW

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.