edroga116W pięciu województwach (małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim) rozpoczęły się ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży to czas odpoczynku, a dla inspektorów ITD i policji więcej kontroli, zwłaszcza autokarów.

Podczas ferii, w ramach akcji „Bezpieczny Autokar - ferie 2016", inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzą na terenie całego kraju wzmożone kontrole drogowe autokarów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Kontrole odbywają się w miejscach odjazdu autokarów lub na wyznaczonych przez wojewódzkie inspektoraty stałych punktach, na które autokar może podjechać przed wyjazdem. Dodatkowo, kontrole odbywają się na głównych szlakach komunikacyjnych. Sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny pojazdów, czas pracy oraz trzeźwość kierowców. Istnieje możliwość skontrolowania autokaru tuż przed wyjazdem. W tym celu należy skontaktować się mailowo lub telefonicznie z właściwym Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego. Kontrole będą trwały do 28 lutego br.

Podczas ferii, od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 - 16:00, w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego czynna będzie infolinia akcji (22 22 04 300), gdzie każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać informacje dotyczące akcji "Bezpieczny Autokar - ferie 2016". Jeszcze przed wyjazdem można skontrolować stan autokaru, korzystając ze strony www.bezpiecznyautobus.gov.pl, która pozwala w łatwy sposób potwierdzić przygotowanie autobusu do jazdy.

Policjanci ruchu drogowego również rozpoczęli akcję „Bezpieczne ferie”. Sprawdzają trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli.

Policjanci przypominają także, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

***
W ciągu sześciu tygodni ubiegłorocznych ferii zimowych inspektorzy ITD skontrolowali ponad 920 autokarów przewożących dzieci, z czego 96 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi, natomiast 10 pojazdów, ze względu na fatalny stan techniczny, nie zostało dopuszczonych do dalszej jazdy. Łącznie zatrzymano 63 dowody rejestracyjne, ale żaden z kontrolowanych kierowców nie znajdował się pod wpływem alkoholu.

Źródło: GITD, KGP

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.