INFO 1Pierwsze wakacje z rowerami miejskimi w Łodzi dobiegły końca w efektownym stylu - do grona użytkowników Łódzkiego Roweru Publicznego dołączyła 60-tysięczna osoba. W czerwcu, lipcu i sierpniu łodzianie skorzystali z wypożyczalni ponad 790 tysięcy razy - to obok warszawskiego Veturilo najlepszy wynik sezonu letniego spośród wszystkich kilkunastu polskich systemów rowerowych.

Jak podaje operator systemu, firma Nextbike Polska, od początku czerwca do końca sierpnia użytkownicy dokonali 793 934 wynajmów Łódzkiego Roweru Publicznego. W tym samym okresie odnotowano ponad 17 tys. rejestracji nowych osób. W sumie od 30 kwietnia, gdy łodzianie po raz pierwszy mieli okazję skorzystać z samoobsługowych wypożyczalni, skorzystano z rowerów ponad milion razy.

- Kolejny rekord łódzkiego systemu roweru miejskiego już mnie w ogóle nie dziwi. Dobra infrastruktura, dużo dróg i pasów rowerowych to gotowa recepta na sukces - mówiłą prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.

- Na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy, łodzianie korzystają z wypożyczalni średnio co 9 sekund i to najlepiej pokazuje, jak szybko i jak dobrze system zaadoptował się w mieście - dodał Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

W ciągu 123 dni sezonu w Łodzi największą aktywność rowerzystów na przestrzeni jednego miesiąca odnotowano w maju, kiedy mieszkańcy skorzystali z rowerów 373 203 razy - statystycznie co 7 sekund dochodziło wtedy do wynajmu. Rekord dzienny ustanowiono z kolei 12 maja, gdy miało miejsce 17 655 wypożyczeń - co daje średnią blisko 18 wynajmów każdego roweru w ciągu 24 godzin.

Średni czas wypożyczenia roweru miejskiego od początku sezonu to 15 minut i 39 sekund. Spośród blisko 1,2 miliona wynajmów – bezpłatnych wypożyczeń było ponad 80%. Łodzianie najchętniej korzystają z rowerów w godzinach 15:00 – 19:00, kiedy ma miejsce 32% wynajmów z całego dnia. Najaktywniejszy użytkownik ma do tej pory na koncie 527 wypożyczeń (śr. 4,2 każdego dnia sezonu), a najpopularniejszy.

Łódzki Rower Publiczny został uruchomiony pod koniec kwietnia tego roku. Początkowo składał się ze 100 stacji i 1000 rowerów, jednak na początku sierpnia został rozbudowany o stację sponsorską i nowych 10 rowerów, ufundowane przez Centrum Handlowe Port Łódź oraz sklep IKEA.

Źródło: UM Łódź

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.