image002Po prawie 86 mln złotych w grudniu na nowe trasy tramwajowe, Szczecin dostał dzisiaj blisko 175 milionów złotych z Unii Europejskiej na przebudowę 13 kilometrów istniejących linii.

 

Umowa przewiduje, że miasto otrzyma blisko 175 milionów złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na przebudowę torowisk tramwajowych o łącznej długości 12,88 km w ciągu ulic:
- aleja Niepodległości - plac Żołnierza Polskiego - aleja Wyzwolenia - plac Rodła (wraz z placem Rodła) do Ronda Giedroycia,
- ulica Kołłątaja - ulica Asnyka - pętla Niebuszewo,
- plac Żołnierza Polskiego - plac Hołdu Pruskiego - ulica Matejki - ulica Piłsudskiego (do placu Rodła),
- aleja Powstańców Wielkopolskich do pętli Pomorzany wraz z rozbudową pętli,
- ulica Mickiewicza od Mostu Akademickiego do skrzyżowania z ulicą Brzozowskiego,
- plac Szarych Szeregów,
- w węźle Wyszyńskiego,
- ulica Nabrzeże Wieleckie na wysokości ulic: Podwale - Kolumba - Chmielewskiego - Smolańska - Budziszyńska oraz w ciągu ulic: Nowa od wiaduktu kolejowego - plac Ratuszowy – Dworcowa.

Przebudowana zostanie również zajezdnia tramwajowa Golęcin i ulica Wiszesława.

- Pod koniec grudnia podpisywaliśmy tutaj umowę na nowe trasy tramwajowe i pogłębienie toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Razem z dzisiejszą umową to w sumie około 1,5 miliarda złotych dla Szczecina i województwa. Będziemy dalej inwestować w rozwój regionu i odbudowywać jego gospodarczą siłę – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

- Do stolicy województwa zachodniopomorskiego trafia kolejny, potężny zastrzyk pieniędzy. To niewątpliwie bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Szczecina, pasażerów komunikacji miejskiej, którzy zyskają lepszy komfort podróżowania – powiedział wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Ponadto, w maju 2017 roku 73 miliony złotych zostało przeznaczone na inwestycję „Przebudowa ciągów komunikacyjnych DK 31 – rozbudowa skrzyżowania ul. Floriana Krygiera z ul. Granitową z odcinkiem drogi w kierunku autostrady A6”.

Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 jest największym programem infrastrukturalnym współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. To ponad 114 miliardów złotych (z tak zwaną rezerwą wykonania) na najważniejsze w kraju inwestycje w sektorze transportu, środowiska, energii, kultury i zdrowia.

W województwie zachodniopomorskim 5,6 miliarda złotych dofinansowania z programu dostało 89 inwestycji o wartości 9,4 miliarda złotych. Największą wartość mają oczywiście inwestycje transportowe - 7 miliardów złotych (4,3 miliarda złotych dofinansowania unijnego). To np. budowa drogi ekspresowej S6 ze Szczecina do Koszalina. Na ten rok zaplanowano podpisanie kolejnych umów o dofinansowanie, m. in. dla obwodnicy Szczecinka i wdrożenia Systemu Informacji Rzecznej Dolnej Odry.

Źródło: CUPT

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.