tramwaj gdanskGdańsk w Dzień Babci, czyli 21 stycznia, inauguruje akcję społeczną uwrażliwiającą młode pokolenie - „Ustąp miejsca w tramwaju”.

Akcja realizowana jest dziś w godzinach porannych w tramwaju linii nr 6. Wolontariusze z Uniwersytetu Gdańskiego dawać będą dobry przykład służąc pomocą w wejściu oraz zajęciu dedykowanych miejsc osobom starszym, niepełnosprawnym, matkom z małymi dziećmi oraz kobietom ciężarnym. Pasażerowie, którzy ustąpią miejsca pasażerom uprzywilejowanym, otrzymają drobne upominki.

Akcja realizowana jest w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Pomagamy pomagać”, prowadzonej w gdańskich szkołach przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

- Celem naszej akcji jest promowanie dobrych praktyk, szlachetnych postaw oraz uwrażliwienie młodzieży na ustępowanie osobom starszym, niepełnosprawnym, kobietom ciężarnym i matkom z małymi dziećmi miejsca siedzącego, oznaczonego piktogramem w środkach komunikacji miejskiej - wyjaśnia zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Marlena Jasnoch.

- Miasto Gdańsk dokłada wszelkich starań, by komunikacja miejska była przyjazna i dostępna dla wszystkich pasażerów, a szczególnie dla tych z ograniczoną możliwością poruszania się. Nowoczesna flota niskopodłogowych, wyposażonych w szereg udogodnień pojazdów sprawia, że osoby starsze, niepełnosprawne i matki z dziećmi mogą odbyć podróż po mieście w coraz lepszych i bardziej komfortowych warunkach - mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk. - Akcja „Ustąp miejsca w tramwaju”, nieprzypadkowo rozpoczynająca się w Dzień Babci, organizowana jest po raz pierwszy, ale nie ostatni. Wydarzenie to będzie mieć charakter cykliczny - dodaje.

Akcja nie jest jedynym działaniem dedykowanym pasażerom z ograniczoną możliwością poruszania się. - Gdańsk, idąc krok dalej zwiększa oznaczenie miejsc specjalnych w tramwajach, stosując dodatkowe piktogramy i wydzielając miejsca w tramwajach - mówi Piotr Kowalczuk.

Liczba miejsc specjalnych, dedykowanych pasażerom uprzywilejowanym w gdańskich tramwajach to, w zależności od typu pojazd, od 6 do 10. Akcja wprowadzania dodatkowego oznakowania wciąż trwa. Docelowo piktogramy pojawią się także w gdańskich autobusach.

***

W gdańskiej komunikacji miejskiej są też udogodnienia dla osób słabiej widzących i niewidomych. Na przystankach tramwajowych przy Dworcu Głównym PKP, tablice Systemu Informacji Pasażerskiej posiadają dodatkową funkcję głosową dla osób niewidomych i słabo widzących. Wystarczy wcisnąć guzik, aby po kilkunastu sekundach automat odczytał na głos informację pasażerską z tablicy. W podobną funkcję wyposażone są tablice SIP, realizowane w ramach projektu Tristar. Zapowiedź głosowa dostępna będzie m.in. na przystankach autobusowych przy Galerii Bałtyckiej, Jaśkowej Dolinie, Dworcu Głównym przy KFC czy też na przystankach tramwajowych, jak między innymi: Uniwersytet Medyczny, Politechnika, Mickiewicza czy Klonowa.

100% gdańskiej floty autobusowej stanowią pojazdy niskopodłogowe, a po wprowadzeniu do ruchu nowych tramwajów, flota tramwajowa Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku liczyć będzie 125 pojazdów, z czego 95 stanowić będą pojazdy niskopodłogowe lub z częścią niskopodłogową. Stanowi to 76% całego taboru tramwajowego. Pod tym względem Gdańsk wyprzedza inne miasta: w Warszawie wskaźnik ten wynosi 46%, w Krakowie 43%, a w Poznaniu 39%.

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.