edroga1001Gdańsk wygrał Europejską Rowerową Rywalizację Miast we wszystkich kategoriach i bijąc wszystkie dotychczasowe rekordy poprzednich edycji. W Lublanie władze miasta odebrały nagrodę za 451,5 tys. kilometrów wykręconych przez gdańskich rowerzystów.

European Cycling Challenge to rowerowa rywalizacja europejskich miast zainicjowana przez Bolonię w 2012 roku. W tegorocznej edycji Gdańsk o tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta walczył z 38 miastami z całej Europy. Rowerowa rywalizacja rozpoczęła się 1 maja i trwała przez cały miesiąc. Gdańska drużyna, w której jeździło ponad 2,6 tys. osób przejechała ponad 451,5 tys. km.

Gdańsk - jako pierwsze miasto w historii - wygrał Rowerową Rywalizację Miast w obu kategoriach.

- W kategorii generalnej wyprzedziliśmy dużo większe miasta: Rzym, Barcelonę, Warszawę oraz Wrocław. W kategorii na Najbardziej Rowerowe Miasto (km/1000 mieszkańców) Gdańsk osiągnął rewelacyjny wynik 978 km, wyprzedzając litewskie Telsze (846 km) oraz szwedzką Umeę (805 km) – mówi Remigiusz Kitliński, kierownik Referatu Mobilności Aktywnej gdańskiego magistratu.

- Wygraną w „Rowerowej Rywalizacji Miast” udowodniliśmy, że Gdańsk jest niezaprzeczalnie rowerową stolicą Polski, a jednocześnie wyraźnie zaznaczyliśmy swoją obecność na mapie rowerowej Europy – mówił zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, który odebrał rowerową nagrodę.

***
Miasto Gdańsk od kilku już lat z powodzeniem realizuje własne kampanie i włącza w zewnętrzne akcje promujące aktywne podróże. Tegoroczna edycja kampanii „Rowerowy Maj” adresowana do gdańskich uczniów i przedszkolaków była rekordowa pod każdym względem. W kampanii przez cały miesiąc aktywnie uczestniczyło ponad 10 tys. uczniów z 48 szkół podstawowych i 30 przedszkoli. To ponad 6 razy więcej niż przed rokiem. Powodzeniem cieszy się także akcja „Rowerem do pracy”. Tegoroczna, trzecia już edycja także była rekordowa, wzięło w niej udział 1660 osób z ponad 80 firm, pokonując łącznie 333 tys. km.

Ale w Gdańsku kilometry kręcone są przez cały rok. W kampanii „Bitwa na kilometry” celem było przebycie w ciągu 30 dni dystansu dookoła Ziemi, czyli 40 0075 km. Tymczasem uczniowie trzech gdańskich podstawówek piechotą, rowerem, na rolkach okrążyli Ziemię już czterokrotnie.

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.