dom cienTętniąca życiem ulica, pełna atrakcyjnych rozrywek dla mieszkańców Gdańska urozmaici Dolne Miasto od 9 do 22 września. Przez dwa tygodnie skrzyżowanie ulic Jaskółczej, Śluzy i Jałmużniczej będzie zamknięte dla samochodów i zmieni się w przestrzeń relaksu, wypełnioną rozmaitymi aktywnościami. Wydarzenie wpisuje się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności Aktywnej.

 

Ideą i głównym założeniem akcji jest przekształcenie skrzyżowania ulic Jaskółczej, Śluzy i Jałmużniczej na Dolnym Mieście w przyjazne miejsce spotkań sąsiedzkich, z przestrzenią przeznaczoną na aktywne działania artystyczne, kreatywne i sportowe. Akcja ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że ulica nie jest wyłącznie miejscem służącym do jazdy samochodem, ale może stać się przestrzenią należącą do mieszkańców, z której każdy może korzystać w aktywny sposób. Pojawią się instalacje florystyczne, strefy relaksu ze specjalne usypaną plażą na środku ulicy, z leżakami i beczkami z egzotycznymi roślinami z Szafarni. Warsztaty budowy mebli pozwolą wspólnymi siłami stworzyć własną przestrzeń, w której mieszkańcy będą mogli w miły sposób spędzać wspólnie czas.

Ulica pełna życia ma stać się żywym, aktywnym laboratorium pełnym ciekawych eksperymentów. Program zakłada warsztaty dla każdego i w każdym wieku. Będą atrakcje dla najmłodszych, młodzieży, osób poszukujących przygód, dla amatorów aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, a także dla seniorów.

Ulica pełna atrakcji
Na wszystkich uczestników wydarzenia czekają liczne atrakcje, przygotowane przez organizatorów oraz przez okoliczne placówki oświatowe czy instytucje kultury. Lista wydarzeń odbywających się w ramach akcji Ulica Pełna Życia jest niezwykle długa i urozmaicona. W programie znalazły się m.in. warsztaty, konkursy, zawody, spacery, spotkania i wiele innych ciekawych wydarzeń.

Zmiana organizacji ruchu
Na czas trwania akcji od 9-22 września zostanie zmieniona organizacja ruchu. Tymczasowa organizacja ruchu w obrębie skrzyżowania ulic Jaskółczej, Śluzy i Jałmużniczej jest konieczna ze względu na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia. Dlatego od 9 do 22 września skrzyżowanie ulic Śluza, Jaskółcza i Jałmużnicza będzie nieprzejezdne, a ul. Śluza oraz Jaskółcza zostaną oznakowane jako drogi bez przejazdu. Okoliczni mieszkańcy bez przeszkód będą mogli wyjeżdżać i wyjeżdżać ze swoich posesji. Aby umożliwić przejazd na ulicy Jałmużniczej zostanie wykonane tymczasowe utwardzenie przejazdu przez zieleniec. Ruch autobusowy oraz indywidualny będzie odbywał się ul. Łąkową, Wróbla, Toruńską, Kamienną Groblą oraz Dolną.

Nie tylko Gdańsk
Przywracanie ulic mieszkańcom nie jest tylko lokalna ciekawostką. Tego typu działania stanowią pewien trend obecny w wielu miastach Polski i Europy. Dotychczas podobne projekty były organizowane m.in. w Katowicach, Gliwicach, Krakowie, Warszawie, Dąbrowie Górniczej jak również poza Polską w Amsterdamie, w Ghent czy w Utrechcie, gdzie pojawiały się m.in. przestrzenie zieleni, mała architektura czy zielona droga dla rowerów.

Akcja Ulica Pełna Życia realizowana jest przez Miasto Gdańsk w ramach projektu cities.multimodal współfinansowanego ze środków programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.