edroga507W tym roku w Krakowie będzie montowane specjalne oświetlenie, którego intensywność światła będzie dostosowywać się do warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego czy natężenia ruchu. Nowoczesne lampy to nowatorski projekt badawczy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

W sumie będzie to 3766 punktów świetlnych zlokalizowanych w rejonie AGH, ale dostępnych dla mieszkańców na terenie Krowodrzy i Śródmieścia.

- Ideą tego projektu jest opracowanie systemu oświetlenia i odpowiednich algorytmów, które będą w stanie dostosować się do np. natężenia ruchu, warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego (np. reklamy, księżyc). Obecnie natężenie oświetlenia nie jest modulowane zależnie od tych zmiennych, a lampy są włączane i wyłączane na podstawie kalendarza świecenia – mówi Władysław Reczyński  z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Realizacja projektu przyczyni się do oszczędności energii elektrycznej oraz do ograniczenia emisji CO2.  Wykonanie kosztować będzie 8 mln zł, z czego połowa tej kwoty pochodzić będzie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wkład uczelni to 1,5 mln zł.

Pilotażowy projekt obejmuje m.in. montaż oświetlenia ulicznego, przygotowanie projektu oświetlenia LED, stworzenie systemu sterowania oświetleniem i sprzężenia go z systemem sterowania ruchem. W przyszłości tak może funkcjonować oświetlenie w całym Krakowie.

Źródło: ZIKiT Kraków

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.