edroga100820 marca, podczas ceremonii otwarcia targów Intertraffic Amsterdam 2018, ogłoszono laureatów prestiżowej nagrody za innowacyjność. To pięciu zwycięzców w poszczególnych kategoriach i zwycięzca całego konkursu. Targi Intertraffic odbywają się w dniach 20-23 marca w Amsterdamie w Holandii.

 

Za najbardziej innowacyjny, wyłoniony spośród ponad 60 uczestników konkursu, został uznany produkt firmy Parkmobile, opracowany we współpracy z BMW. Dostarcza on informacji o wolnych miejscach parkingowych na ulicach (OSPI) i umożliwia szybkie ich opłacenie (ParkNow).

OSPI, zwycięzca w kategorii Inteligentna Mobilność, jest w stanie przewidzieć prawdopodobieństwo znalezienia przez kierowcę miejsca w danym obszarze miasta, dzięki danym z historycznych przepływów ruchu, parkometrów i innych aplikacji. Może on nawigować bezpośrednio do najlepszego miejsca parkingowego i oferować system płatności. Jury było pod szczególnym wrażeniem poziomu integracji systemu z deską rozdzielczą pojazdu, która eliminuje potrzebę uruchamiania oddzielnych aplikacji na smartfony - co zostało docenione nie tylko pod kątem poprawy wydajności i wygody, ale także, co ważne, bezpieczeństwa.

Komentując to zwycięstwo, członek jury Ben Rutten z Politechniki Eindhoven mówił, że platforma jest możliwa do wykorzystania dla innych marek samochodów, choć BMW nie ujawni jej w całości, co będzie stanowiło unikalny element propozycji tej marki. OSPI Parkmobile i BMW pozwoli na bezproblemowe pokonanie ostatnich kilometrów trasy, dzięki czemu miasta staną się czystsze, a drogi mniej zatłoczone.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Infrastruktura
W silnej i zróżnicowanej branży, rozwiązanie CROSS Zlin OptiWIM do ważenia w ruchu wyróżniło się precyzją i łatwością wymiany dnaych. OptiWIM, opierając się na technologii ważenia w ruchu, łączy kilka nowości na świecie: jest zdolny do swobodnego przepływu danych, bardzo dokładny i odporny na promieniowanie radiowe. - Jury uznało, że wyższy koszt początkowy jest uzasadniony długą żywotnością systemu i dokładnością pomiaru - mówi Adam Hill, członek jury, redaktor naczelny ITS International.

Zarządzanie ruchem
Zwycięzcą w tej kategorii został CITIX 3D firmy Eco-Counter. Zestaw czujników zapewnia wysoki poziom dokładności w wykrywaniu pieszych, rowerów i samochodów, a jednocześnie jest niezwykle łatwy w montażu. - Kamera stereoskopowa może być zainstalowana praktycznie wszędzie i powinna zaspokoić rosnącą potrzebę monitorowania i wykrywania szczególnie zagrożonych użytkowników dróg - mówi członek jury Tom Stone, redaktor naczelny magazynu Traffic Technology International.

Bezpieczeństwo
W kategorii Bezpieczeństwo Sernis Technologic Solutions odniosło zwycięstwo dzięki inteligentnemu systemowi słupków drogowych SR-90. Słupki są połączone z systemem wykrywania prędkości i automatycznie wznoszą się ponad poziom nawierzchni drogi oraz zapalają się po wykryciu pojazdu poruszającego się z nadmierną prędkością. Im szybciej jedzie samochód, tym wyższe są słupki, chociaż nigdy nie ma ryzyka uszkodzenia samochodu. Jeśli samochód porusza się poniżej ograniczenia prędkości, słupki pozostają pod nawierzchnią drogi. - Jest to naprawdę innowacyjna koncepcja fizycznej redukcji prędkości pojazdów silnikowych w strefach kontrolowanej prędkości - mówił przewodniczący jury Peter van der Knaap. - Jury było pod wrażeniem konstrukcji i stosunkowo przystępnej ceny systemu oraz zapewnienia, że nawierzchnia nie stanie się zbyt śliska dla motocykli i pojazdów hamujących.

Parkowanie
W kategorii Parking zwyciężyło nowe rozwiązanie startupu ParkHere. Jury zgodziło się, że czujnik postojowy stanowi zupełnie nowy sposób projektowania takiej technologii. Jest to pas osadzony w jezdni, który pozyskuje energię z pojazdów jeżdżących po niej. Przetwarzanie danych odbywa się na pobliskiej stacji bazowej, która przekazuje informacje do serwera. - W stosunku do innych nominowanych, jest to najbardziej odnawialne rozwiązanie dla branży - mówił Jorrit Weerman, członkini jury, CEO Parking Network. - Ponadto, rozwiązuje problem trwałości: ma 25-letnią gwarancję i nigdy nie potrzebuje energii elektrycznej.

Wyróżnienia
Jury przyznało również dwa wyróżnienia: Sprinx Traffic AID Sprinx Technology w kategorii Zarządzanie Ruchem oraz The Asura Recognition Unit w kategorii Infrastruktura. Oba zyskały uznanie za wykorzystanie kamer i oprogramowania jako sposobu na stworzenie innowacyjnych rozwiązań.

Źródło: Intertraffic

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.