niepelnosprawni 4Bezprawnie zajmowane miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami to problem wielu polskich miast. W Łodzi w grudniu wystartowała kampania „Pełnosprawni, jazda stąd!”, która zwraca uwagę, że koperta ma swoje przeznaczenie.

 

W Polsce 14 proc. ludności posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Wg oficjalnych danych wydano już ok. 650 tysięcy kart parkingowych zezwalających na parkowanie w miejscach oznaczonych kopertą, a samych miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami jest zaledwie ok. 13 tysięcy. Oznacza to, że na jedną kopertę przypada aż 50 posiadaczy karty. Niestety część osób korzysta z karty parkingowej bezprawnie. W wyniku przeprowadzanych kontroli okazuje się, że z kart parkingowych korzystają osoby nieuprawnione.

Pełnosprawni jazda stąd!
- To hasło kampanii społecznej, w której zwracamy uwagę na zajmowanie miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami przez osoby do tego nieuprawnione. Naszą akcję kierujemy przede wszystkim do kierowców, którzy czasami przez nieuwagę, czasami w codziennym pośpiechu stają na miejscach, które nie są dla nich dedykowane. Swoje zachowanie usprawiedliwiają najczęściej długością trwania postoju – przecież, przez przysłowiowe 5 minut na pewno nic się nie wydarzy. Niestety nasze doświadczenia pokazują, że jest inaczej – mówi Magdalena Jóźwiak-Fedyk z Infosys Poland.

Infosys niepelnosprawni plakat 03 09Kontrowersyjne hasło skłania do refleksji i wywołuje emocje. Przekaz kierowany bezpośrednio do pełnosprawnych kierowców promuje odpowiedzialne parkowanie, zawstydzając kierowców, którzy chcieliby bezprawnie zaparkować na przysłowiowej kopercie. Dlatego organizatorzy kampanii postanowili zachęcić łodzian do popierania pozytywnych postaw i solidarności społecznej w ramach akcji „Parkuję z głową”.

#ParkujezGłowa
- Obecnie nasza kampania wchodzi w drugą fazę. Chcemy nakłonić łodzian do „Parkowania z głową”, czyli zwracania uwagi na to, czy parkują odpowiedzialnie – podkreśla Katarzyna Tręda-Pisera Rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych w Łodzi. – W ramach akcji zachęcamy do używania specjalnie przygotowanej nakładki na zdjęcie profilowe z naszym hashtagiem oraz udostępniania zdjęć nim oznaczonym. Pokażmy, że mieszkańcy i mieszkańcy Łodzi zwracają uwagę na to, gdzie parkują, na to by nie zajmować miejsc, które nie są im dedykowane. Pokażmy, że wspólnie promujemy pozytywne postawy i zachęćmy do tego naszych przyjaciół i znajomych – dodaje.

Żeby mogła dokonać się zmiana społeczna potrzebujemy ogólnej świadomości, że miejsca oznaczone kopertą nie bez powodu znajdują się na naszych parkingach i mają stanowić ułatwienie dla osób, które na co dzień muszą pokonywać wiele barier.

Kto może włączyć się do akcji "Parkuję z głową"? Każdy. Wystarczy, że do swojego zdjęcia profilowego na portalu Facebook doda dedykowaną akcji nakładkę #Parkujezglowa, a w mediach społecznościowych posługiwać się będzie #ParkujezGlowa. Tylko tyle i aż tyle!

Źródło: UM Łódź

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.