kat row 2 2Trwa rowerowa ofensywa Katowic. 29 kwietnia zostało otwartych 10 nowych stacji wypożyczalni rowerów, prezydent zapowiedział budowę nowych dróg rowerowych w 2016 r., a w majowy weekend katowiccy rowerzyści mieli okazję przetestować gruntownie zmodernizowaną trasę rowerową nr 1. Liczy ona 19 km i rozpoczyna się koło pomnika Powstańców Śląskich, biegnie przez Osiedle Paderewskiego, Muchowiec, Piotrowice-Ochojec, Kostuchnę i kończy się na Podlesiu – na ul. Zaopusta.

- Trasa rowerowa nr 1 pokazuje, że Katowice można przejechać wzdłuż i wszerz głównie parkami i lasami. Podjęliśmy decyzję o jej modernizacji przede wszystkim ze względu na duże walory rekreacyjne. Poza pierwszymi trzema kilometrami przebiega przez Dolinę Trzech Stawów, Katowicki Park Leśny oraz lasy Kostuchny, Ochojca i Podlesia. Jednocześnie chcemy tym samym zachęcić mieszkańców, by poznawali tę malowniczą, zieloną stronę miasta - mówi prezydent Marcin Krupa. - Dochodzą już do nas sygnały od zadowolonych rowerzystów, którzy chwalą nowe miejsca postojowe z ławkami, koszami na śmieci i stojakami na rowery. Podoba im się także wyraźne oznakowanie, zarówno te przygotowane na wbitych tabliczkach, jak i namalowane na asfaltowej nawierzchni. Co ważne, podjęliśmy decyzję, by zmodernizowana trasa wciąż miała walory trasy terenowej i zachowała charakter rekreacyjny - dodaje prezydent.

Modernizację trasy, kosztem ponad 150 tys. zł, wykonał Miejski Zakład Ulic i Mostów z pomocą Zakładu Zieleni Miejskiej. - Zakres prac objął m.in. wyrównanie oraz uzupełnienie ubytków w nawierzchni trasy, zarówno w pasie drogowym, jak i duktach leśnych oraz jej poszerzenie w zbyt wąskich miejscach - mówi Maciej Stachura, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice. - Dodatkowo wykonano wyraźne oznaczenie czerwoną farbą miejsc przecięcia trasy rowerowej z drogami samochodowymi. Cała trasa została wysprzątana. Dzięki temu rowerzyści komfortowo i bezpiecznie mogą się poruszać na całej długości trasy.

kat-row-2 1kat-row-3

 

 

 

 

 

 

Trasa nr 1 znalazła się w nowym wydaniu „Rowerem przez Katowice”, przewodnika po dziesięciu trasach rowerowych Katowic.

TRASA NR 1 – wybrane punkty:
1) Pomnik Powstańców Śląskich – start
2) Ulica Bankowa – Uniwersytet Śląski
3) Bulwar wzdłuż Rawy
4) Dolina Trzech Stawów – lotnisko Muchowiec.
5) Dolina Trzech Stawów – Katowicki Klub Jeździecki
6) Rezerwat florystyczny Ochojec
7) Przejazd nad potokiem Ślepiotka
8) Kamienny most – z XIX/XX wieku - nad rzeką Mleczną
9) Ulica Zaopusta – granica Katowic i Tychów – koniec

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.