edroga367Powroty ze Światowych Dni Młodzieży były wielkim wyzwaniem dla małopolskiej kolei. W niedzielne popołudnie, 31 lipca, z krakowskich dworców wyruszyły pierwsze powrotne pociągi. Dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz komfortu podróżnych na 24 godziny (od 14.00 31 lipca do 14.00 1 sierpnia) została wprowadzona specjalna organizacja ruchu na stacjach. Z dworców odjechała rekordowa liczba pociągów.

W ciągu dwóch dni (31 lipca i 1 sierpnia) z dworca Kraków Główny odjechały 72 pociągi specjalne ŚDM, z których każdy zabierze od 200 do nawet 800 podróżnych. Uzupełniły one składy regularnego kursowania (260 pociągów rozkładowych dalekobieżnych + 520 pociągów regionalnych). W sumie z dwóch największych krakowskich dworców (Kraków Główny i Płaszów) tylko w niedzielę i poniedziałek odjechało 850 pociągów, na pokładach których mogło podróżować nawet 400 tys. osób. W szczycie przewozowym z dworca Kraków Główny składy dalekobieżne odjeżdżały nawet co 7 minut.

Dla podróżujących przygotowano również specjalną organizację ruchu. Dla sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się po dworcu utworzone zostały dwie strefy buforowe. Pierwsza ze stref zlokalizowana została na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a druga przy ulicy Pawiej, obok hotelu Ibis. Zmianom uległ również sposób opuszczania dworca - można było to zrobić wyłącznie w stronę ulicy Bosackiej. Nie było też możliwości bezpośredniej przesiadki na dworcu Kraków Główny.

Przygotowany na potrzeby ŚDM rozkład jazdy zakładał też czasowe wyłączenie wybranych stacji z obsługi pociągów. Od 30 lipca do 1 sierpnia do godz. 12 czasowo wyłączone z obsługi pociągów były stacje Kokotów i Węgrzce Wielkie. Czasowo w dniach 31 lipca oraz 1 sierpnia wyłączona z użytkowania była również stacja Kraków-Zabłocie.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.