IMG 0360Przed nami długi i słoneczny czerwcowy weekend. Meteorolodzy zapowiadają naprawdę piękną pogodę: od 20 do nawet 30 stopni Celsjusza i dużo słońca. W sobotę i niedzielę możliwe upały. Czy piękna pogoda będzie miała również negatywne skutki? Prawdopodobnie dużą liczbę tragicznych wypadków drogowych.

Słoneczne i ciepłe dni zachęcają do wyjazdów. Niestety dla wielu kierowców to także zachęta do zbyt szybkiej jazdy, nierzadko również po spożyciu alkoholu.

Zgodnie z ostatnim sprawozdaniem dotyczącym stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2014 roku,  wypadki w zdecydowanej większości mają miejsce w dzień, przy odpowiednim oświetleniu, dobrych warunkach atmosferycznych i suchej nawierzchni, na prostych odcinkach dróg. Niezmiennie najwięcej wypadków odnotowuje się w miesiącach letnich.

W ubiegłym roku podczas długiego czerwcowego weekendu doszło do 465 wypadków, w których zginęło 46 osób, a 577 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali wtedy 1800 nietrzeźwych kierowców. Rok wcześniej było podobnie: w 458 wypadkach zginęło 49 osób, a 598 zostało rannych. Pijanych kierowców było natomiast znacznie więcej: zatrzymano aż 2295 osób.

Policjanci, jak co roku, planują wzmożoną aktywność.

- Należy się spodziewać częstszych kontroli drogowych. Policjanci będą zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia pasażerów oraz czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego". Należy się też spodziewać częstych kontroli stanu trzeźwości - zapowiedział rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Można mieć jednak nadzieję, że w tym roku będzie spokojniej i bezpieczniej, dzięki nowym, surowym przepisom, które niedawno weszły w życie.

Z policyjnych danych wynika, że przez pierwsze dwa tygodnie (od 18 do 31 maja), prawo jazdy odebrano aż 1217 kierowcom. Obawa przed utratą uprawnień już zaczęła przekładać się na poprawę bezpieczeństwa. Od momentu wejścia w życie zaostrzonych przepisów doszło do 1054 wypadków. To o ponad dwieście mniej niż dwa tygodnie wcześniej. W tym czasie o 17 spadła liczba zabitych i o 225 liczba osób rannych.

Największą zmianę widać w danych dotyczących nietrzeźwych kierujących: w okresie 4-17 maja policjanci zatrzymali aż 5108 kierowców „na podwójnym gazie”, a od 18 do 31 maja ich liczba spadła do 3547. To o ponad 1500 mniej, jednak nadal zbyt wiele.

IH

Komentarze  
jaa
+2 #1 jaa 2015-06-03 16:55
Widział ktoś wypadek nie tragiczny :-*
Cytować | Zgłoś administratorowi
Andrzej
0 #2 Andrzej 2015-06-16 15:13
Super! Wiecej CBR o jeszcze wiekszym zasiegu zeby wiadomo bylo gdzie susza misiaczki.Zmniejszyc ilosc ponktow za przekraczanie linii ciaglych do jednego i to symbolicznego i oczywiwscie kara to symboliczna zlotowka.A nie jak na tym Dzikim Zachodzie od razu biedakowi zabieraja za to prawo jazdy na min 3 miesice.Idzmy dalej: moze zniesmy ograniczenia predkosci poza terenem zabudowanym skoro za jej przekroczenie o 50 km/h niewiele grozi. W koncu jadacy 140 km/g na dozwolonej 90tce nie stwarza zadnego zagrozenia i tylko mu sie jak zwykle spieszy. Po co karac za brak pasow? Ekspert w tej materii Korwin-Mikke goraco namawia do ignorancji pasow i sqam zreszta tak jezdzi .Pokazuje jakis zmiety swistek i Policja moze mu skoczyc. Wiecej nalepek typu "Patrz w lusterka bo debile na motorach sa wszedzie i nie obowiazuja ich zadne przepisy oprucz prawa grawitacji" Szkoda tylko niewinnych ktorzy zostana zamordowani przez miszczow kierownicy ktorzy uwazaja ze droga nalezy do nich a reszta to pospolstwo ktore powinno sie ciagac co najwyzej rowami.
Oczywiscie poslowie beda przez najblizsze 3 kadencje radzili nad ustawa o ochronie pieszych (bo sami jezdza samochodami) a piesi w tym dzieci beda gineli jak muchy na przejsciach..Stad wiecej zielonych strzalek .Niech piesi tez poruszaja sie rowami a przechodzic moga tylko jak na horyzoncie nie ma Pana i Wladcy kierujacego swoim zabojczym bolidem.Oczywiscie obowiazkowo zniescmy ograniczenia na autostradach bo przeciez ludzie musza sie gdzies wyszalac po stresie dnia codziennego.W koncu Niemcy maja to my gorsi?
Parafrazujac klasyka mozna rzecz ze "Polskie BRD nierzadem stoi"..Zreszta jaki rzad takie BRD..
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.