contentmap_plugin

P9011103Przeprowadzeniem rewitalizacji Placu Litewskiego w Lublinie zainteresowanych jest 9 firm. 8 z 9 złożonych ofert mieści się w kwocie zarezerwowanej na sfinansowanie zamówienia. Najniższa propozycja wyniosła niespełna 49 mln zł, a najwyższa prawie 75 mln zł.

Teraz komisja przetargowa zbada oferty pod kątem zgodności z zapisami specyfikacji. Pierwsze prace przy przebudowie infrastruktury rozpoczną się wiosną tego roku, a Plac Litewski w nowym kształcie będzie gotowy wiosną 2017 roku.

W ramach modernizacji uporządkowana zostanie przestrzeń publiczna Placu Litewskiego, Placu Krąpca i Placu Czechowicza o powierzchni ok. 35 tys. m2, w tym min.: powierzchnia utwardzona, tereny zielone, fontanna centralna i spiralna. Miejsce centralnej fontanny miejskiej zajmie nowoczesny i interaktywny kompleks urządzeń wodnych z ruchomym lustrem wody i kaskadami, czyli centralna fontanna multimedialna z funkcją: swiatło, woda, dźwięk, obraz i laser. Nowością będzie również wyłącznie z ruchu kołowego i przekształcenie w reprezentacyjny pasaż pieszy ul. Krakowskie Przedmieście na odcinku od ul. Kołłątaja do ul. Kapucyńskiej oraz ul. Plac Litewski, który wyposażony zostanie w szpaler 7 fontann linearnych, zakończony fontanną spiralną na placu przed Hotelem Europa. Dawny ślad ul. Krakowskie Przedmieście pozostanie dzięki alei nowych drzew, otoczonych ławkami i oświetleniu powstałej promenady.

W trakcie robót Plac Litewski pozostanie dostępny dla realizowanych tam obchodów świąt i uroczystości narodowych. Pierwsze prace przy modernizacji infrastruktury wraz z budową nowych sieci instalacyjnych rozpoczną się w pierwszym kwartale 2016 roku. Równolegle prowadzone będą prace przy urządzaniu terenów zielonych, z uporządkowaniem układu ścieżek i zmianą nawierzchni. Obecny szalet miejski zajmie nowy, podziemny obiekt pawilonowy z dostępem dla osób niepełnosprawnych oraz pomieszczeniem do przewijania niemowląt. Wykonany zostanie także plac zabaw dla dzieci i aneks ogrodowy z dużym tarasem. Istniejące pomniki zostaną ziluminowane podobnie jak i fasady budynków kościoła i klasztoru o. kapucynów, budynków UMCS i Pałacu Czartoryskich oraz część zieleni. W alejkach Placu Litewskiego powstanie inteligentne oświetlenie parkowe rozświetlające się i przygasające dzięki czujnikom ruchu.

Przebudowa Placu Litewskiego przewidziana jest do realizacji w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Źródło: UM Lublin

Komentarze  
ole
0 #1 ole 2016-02-08 10:24
to pozytywna zmiana :-) wspaniale, że przy placu zabaw będzie toaleta publiczna z przewijakiem dla niemowląt, bo ich wciąż brakuje w przestrzeni publicznej
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.