Rozstrzygnięto przetarg na „Wdrożenie, utrzymanie i serwis pasażerskiego transportu rowerowego – legnicki system roweru miejskiego”. Wszystkie warunki zamówienia spełniła firma Nextbike SA z Warszawy. Usługa kosztować będzie ponad 489 tys. zł.
System LRM składać się będzie z 8 stacji rowerowych wyposażonych w 8 terminali z panelem informacyjnym i sterującym, 96 stojaków rowerowych, 64 rowerów znajdujących się w stałej eksploatacji oraz rowerów zapasowych i dziecięcych wraz ze stojakami.
Zgodnie z zapowiedzą prezydenta i oczekiwaniami mieszkańców, system składać się będzie z trzykrotnie większej, niż w ubiegłorocznym projekcie pilotażowym, liczby pojazdów i dwukrotnie większej ilości stacji wypożyczeń.
System będzie działać od majówki do później jesieni tego roku, przez 215 dni (od 28 kwietnia do 30 listopada). Wykonawca zajmie się jego kompleksową organizacją, wdrożeniem, bieżącym zarządzaniem i eksploatacją rowerów, pobieraniem opłat za korzystanie, obsługą użytkowników oraz utrzymaniem, serwisem i obsługą wszystkich urządzeń związanych z jego funkcjonowaniem.
Nextbike będzie m.in. zawierał umowy z klientami oraz ewentualnie ze sponsorami stacji komercyjnych, dokonywał rozliczeń z klientami, przekazywał zamawiającemu raporty z funkcjonowania LRM, dokonywał napraw i wymiany uszkodzonych elementów systemu, dbał o czystość jego elementów, prowadził biuro obsługi klienta oraz stronę internetową i rozpatrywał skargi klientów.
***
Pilotażowy system Legnickiego Roweru Miejskiego został uruchomiony 18 sierpnia i działał do 15 listopada 2016 roku, czyli przez 90 dni. Jego operator, którym był również tegoroczny zwycięzca przetargu, zamontował i uruchomił cztery stacje bezobsługowych wypożyczalni oraz łącznie 21 rowerów. Do systemu zarejestrowały się 1144 osoby, dokonano 4363 wypożyczeń.
Rekordowe pod względem liczby rejestracji były pierwsze dwa tygodnie, natomiast największa liczba wypożyczeń miała miejsce 22 i 26 sierpnia (127) oraz 8 września (123). Średnio w ciągu doby każdy rower był wypożyczany około sześciu razy. Najpopularniejsze dni korzystania z systemu to czwartek i piątek, zaś najpopularniejszą stacją była ta przy ul. Piłsudskiego/Horyzontalnej na osiedlu Kopernika.
Rekordowym miesiącem był wrzesień – 2.339 wypożyczeń. Z doświadczeń operatora wynika, że najbardziej rowerowe miesiące to maj i czerwiec, a potem lipiec i sierpień.
Użytkownicy przeważnie korzystali z rowerów w ramach bezpłatnych pierwszych 15 minut każdego wypożyczenia (55 proc.). Jeżeli decydowali się na dłuższą, płatną podróż, to trwała ona zazwyczaj do 60 minut (29 proc.). Podróże dłuższe niż 2 godziny stanowiły niecałe 5 proc.
Oprócz użytkowników zarejestrowanych w legnickim systemie, z LRM korzystali również mieszkańcy innych miast Polski, w tym przede wszystkim wrocławianie, a ponadto rowerzyści z Poznania, Łodzi, Białegostoku i Warszawy.
- Rower miejski był hitem ubiegłorocznego lata i jesieni. Był atrakcją miasta, a legniczanie go pokochali - mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Jestem pewien, że podobnie teraz. Jest to element poprawiający miejską mobilność i wzbogacający ekologiczny charakter transportu publicznego. W tym roku mieszkańcy będą też mogli korzystać z nowych ścieżek rowerowych, m.in. z ul. Grabskiego przez Jaworzyńską do obwodnicy zachodniej i wzdłuż zbiorczej drogi południowej.
Źródło: UM Legnica