image0141 grudnia ruszyła Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA). Na początek w formie aplikacji mobilnej, za dwa tygodnie – w postaci bezpiecznej zbliżeniowej karty, która docelowo ma ułatwić nie tylko poruszanie się publicznym transportem po terenie województwa, ale też np. parkowanie czy wizyty w muzeach.

– Uruchomienie systemu MKA nieprzypadkowo zbiegło się w czasie z uruchomieniem drugiej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Od 14 grudnia pasażerowie pojadą Kolejami Małopolskimi na trasie Kraków-Miechów, Sędziszów. Wtedy też będą mogli w pełni korzystać z systemu MKA – tłumaczył marszałek Jacek Krupa.

Małopolska Karta Aglomeracyjna to zintegrowany bilet umożliwiający korzystanie z różnych środków transportu w Małopolsce, a w przyszłości także z innych usług, np. biletów wstępu do muzeów. Jak podkreślał marszałek Jacek Krupa, tworząc MKA zwracano szczególną uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale też bezpieczeństwo całego systemu.

– Co najważniejsze, system MKA ma ogromny potencjał rozwojowy. W kolejnych latach pakiet usług, z których będzie można skorzystać, będzie coraz większy. W nowym regionalnym programie operacyjnym mamy już zagwarantowane środki na rozbudowę MKA – dodał marszałek Krupa.

Użytkownicy MKA będą mogli korzystać z systemu za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, która jest dostępna za darmo do pobrania w sklepach AppStore, GooglePlay oraz WindowsStore. Do 14 grudnia br. aplikacja funkcjonuje w ograniczonym zakresie – nie można za jej pomocą zakupić biletu, ale użytkownicy mogą się przez ten czas oswajać z interfejsem. 14 grudnia br., czyli po wejściu w życie nowego rozkładu jazdy na kolei, a także zatwierdzeniu cennika biletów kolejowych, wszyscy użytkownicy aplikacji zostaną poproszeni o autoryzację w systemie – na portalu mka.malopolska.pl lub udać się do Punktu Obsługi Klienta.

Od tej chwili za pomocą aplikacji mobilnej użytkownicy systemu MKA będą mogli dokonywać zakupów usług transportowych w postaci:
- biletów zintegrowanych (połączony bilet kolejowy z komunikacją miejską w Krakowie i/lub Tarnowie) – bilety okresowe,
- biletów kolejowych (na pociągi poruszające się po trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługiwanej przez Spółki Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne)
- biletów okresowych, strefowych, jak i jednorazowych (dzięki tzw. t-portmonetce),
- biletów komunikacji miejskiej w Krakowie i Tarnowie (bilety okresowe)
- rezerwacji miejsca parkingowego na pierwszym parkingu Park&Ride zarządzanym z poziomu systemu MKA, który wybudowany został w Tarnowie.

MKA będzie również dostępna w formie bezpiecznej karty zbliżeniowej, którą użytkownicy będą mogli za darmo wyrobić za pośrednictwem strony internetowej (mka.malopolska.pl) lub otrzymać w punkcie obsługi klienta. Kartę będzie można doładować w 22 automatach MKA, które zostały umieszczone w Krakowie, Tarnowie, Wieliczce, Zabierzowie, Krzeszowicach, Trzebini, Bochni, Brzesku Okocimiu, Skawinie, Słownikach i Miechowie.

System MKA został zintegrowany z systemami KKM (Krakowska Karta Miejska) i TKM (Tarnowska Karta Miejska), dzięki czemu użytkownik karty MKA będzie mógł korzystać z infrastruktury automatów KKM (w Krakowie) i TKM (w Tarnowie), w których bezpośrednio będzie można dokonywać zakupu oferowanych w nich usług – na kartę MKA.

Uruchomienie systemu MKA przebiega w dwóch etapach. Od 14 grudnia br. użytkownicy będą mogli skorzystać z:
- usług transportowych w komunikacji miejskiej w Tarnowie,
- usług transportowych w komunikacji miejskiej w Krakowie,
- usług transportowych kolejowych realizowanych na trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej przez Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne, tj. Kraków Lotnisko/ Airport – Kraków Główny – Wieliczka Rynek-Kopalnia; Kraków – Miechów/Sędziszów; Trzebinia – Kraków Główny – Tarnów.
- usług parkingowych Czerwone Maki, na takich samych zasadach jak dla użytkowników Krakowskiej Karty Miejskiej (KKM),
- wypożyczenia rowerów miejskich w Krakowie, na takich samych zasadach jak dla użytkowników KKM.

W ramach rozbudowy systemu MKA (realizowanej w latach 2016-2020) dokonana zostanie również integracja z prywatnym transportem zbiorowym na terenie województwa małopolskiego. Dzięki niemu mieszkańcy, którzy podróżują autobusami dalekobieżnymi czy busami, będą mogli łatwo i szybko kupić bilet w systemie MKA.

System MKA jest na tyle elastyczny, że będą mogły być także włączane do niego inne usługi, np. bilety wstępu, karty lojalnościowe czy usługi typu e-government, e-health. To także atrakcyjne rozwiązanie dla turystów, którzy jeszcze przed przyjazdem do Małopolski będą mogli kupić bilety do muzeów, zapłacić za parkowanie czy bilet kolejowy.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.