contentmap_plugin

wezeł MG 7Ponad 5 mln zł kosztowała budowa dwóch parkingów P+R, przebudowa ulicy Szkolnej i budowa ścieżki rowerowej na Gnieźnieńskiej w Murowanej Goślinie w ramach tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Powiat poznański jest partnerem gminy przy realizacji projektu. Dziś nastąpiło jego oficjalne otwarcie. Podobne projekty powiat realizuje z kilkunastoma samorządami. Tylko w tym roku wyda na ten cel 6 mln zł.

 

W Murowanej Goślinie powstaje nowoczesny węzeł przesiadkowy. Gmina zakończyła właśnie budowę dwóch parkingów P&R (przy ulicach Szkolnej i Kolejowej), które łącznie pomieszczą 75 samochodów. Zamontowane zostały również oświetlenie, tablice informacyjne, monitoring. Przebudowana została także ulica Szkolna. Prace kosztowały ponad 3,5 mln zł, z czego 2,6 mln zł dołożyła Unia Europejska.

- To właśnie dzięki partnerstwu z powiatem, mogliśmy zrealizować to zadanie – mówił Krzysztof Oczkowski, zastępca burmistrza Murowanej Gośliny. - Nasza inwestycje doskonale wpisuje się w projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.
- I doskonale pokazuje, jak ważna jest budowa węzłów przesiadkowych w propagowaniu komunikacji publicznej – dodawał Jan Grabkowski, starosta poznański, który obok przedstawicieli władz gminy i Urzędu Marszałkowskiego oraz wykonawcy, przeciął symboliczną wstęgę na nowoczesnym parkingu przy ul. Kolejowej.

- Naszym zadaniem było zbudowanie niemal kilometrowej ścieżki rowerowej na ulicy Gnieźnieńskiej w Murowanej Goślinie, na odcinku od wiaduktu do ulicy Motylewskiego – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. - Inwestycja realizowana była w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Jej koszt to blisko milion złotych.

wezeł MG 4wezeł MG 5wezeł MG 6

 

 

 

 

 

 

Projekt w Murowanej Goślinie to jeden z kilkunastu, w których uczestniczy powiat poznański. Inna z zakończonych już inwestycji to przebudowa ulicy Kiszkowskiej w Pobiedziskach.

– Droga została przebudowana na odcinku 866 metrów – opowiada Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. – W ramach inwestycji powstała ścieżka rowerowa, a chodniki, zatoka autobusowa oraz zjazdy wyłożone zostały kostką. Powstała też wyspa spowalniająca samochody.

Ulicą Kiszkowską mieszkańcy Pobiedzisk mogą szybko i bezpiecznie dojechać do węzła przesiadkowego.

- Taka jest właśnie idea tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych. W ramach umów gminy budują węzły przesiadkowe, a my przebudowujemy drogi i budujemy ścieżki rowerowe, po których będzie można dotrzeć do powstającego węzła – tłumaczy Jan Grabkowski, starosta poznański.

Tylko w 2018 roku powiat poznański wyda na ten cel 6 mln zł. Inwestycje są dofinansowywane z budżetu unijnego.

Węzeł w Murowanej Goślinie za 17 mln zł

Nowoczesny węzeł przesiadkowy w Murowanej Goślinie powstaje już od kilku lat. Wcześniej gmina przebudowała już ulicę Kolejową. Teraz powstały dwa parkingi, przebudowana została ulica Szkolna, powstała ścieżka rowerowa na Gnieźnieńskiej. W kolejnych etapach zaplanowano na lata 2018-2020 przebudowę całego dworca. Później powstanie też dojazd do dworca od strony ulic Kmicica i Podbipięty. Cały projekt pochłonie około 17 mln zł (dotacje w ramach ZIT i WRPO w wysokości niemal 4 mln zł).

Źródło: Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.