Krynica MorskaPrzez cały rok 2019 trwały prace nad rozbudową Pomorskich Tras Rowerowych. Dzięki inwestycjom rowerzyści mogą już korzystać ze 114 km nowych dróg rowerowych, które w ponad 60 proc. są asfaltowe. W mijającym roku powstały też 23 wiaty postojowe i 10 stacji napraw rowerów.

 

Koszt wszystkich prac związanych z Pomorskimi Trasami Rowerowymi w 2019 roku to ponad 64 mln zł, przy czym kwota ta cały czas rośnie ze względu na rozliczanie kolejnych ukończonych inwestycji.

Nowe szlaki dla rowerzystów
W województwie pomorskim w mijającym roku z myślą o rowerzystach powstało 114 km dróg rowerowych, będących odcinkami szlaków turystycznych. To między innymi trasy w Sobieszewie, Krynicy Morskiej, Cedrach Wielkich i Sopocie. Aż 64 proc. z nich to drogi asfaltowe, a pozostałe wykonane są m.in. z kruszywa lub kostki.
W ramach projektów nawierzchnia została całkowicie wymieniona, poprawiona, a w wielu przypadkach trasy zostały wybudowane zupełnie od nowa. Trasy mają też nowe oznakowanie i tablice informacyjne.

– Cieszę się, że prace nad Pomorskimi Trasami Rowerowymi są tak zaawansowane i infrastruktura rowerowa w naszym województwie cały czas się rozwija – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Chcemy, by rekreacja, również rowerowa, stała się wizytówką regionu. Mieszkańcy i turyści dzięki rozbudowanej sieci szlaków mogą nie tylko zwiedzać miasta, ale także poznawać rożne zakątki regionu podczas rowerowych wypraw – podkreśla Struk.

By wygodniej było zwiedzać Pomorze na rowerze, od 2019 roku można korzystać z 23 miejsc postojowych wyposażonych w wygodne ławki i stoły. Prawie połowa z nich ma także stacje napraw rowerów.

230 tysięcy rowerzystów na trasach
Na trasach powstało także osiem punktów pomiaru natężenia ruchu rowerowego, m.in. we Władysławowie, Kiezmarku, Krynicy Morskiej, Przejazdowie, Poddąbiu (gm. Ustka) i Kaczym Winklu (gm. Puck). Część z nich liczy ruch rowerowy od listopada 2018 roku, a kolejne od grudnia 2019 roku. Do tej pory w tych okolicach Pomorskimi Trasami Rowerowymi przejechało prawie 230 tys. rowerzystów.

Co przyniesie 2020 rok?
Do końca projektu Pomorskie Trasy Rowerowe, powstaną jeszcze 154 km dedykowanych tras. W 2020 roku wybudowane zostaną kolejne odcinki i miejsca postojowe. – Łącznie w naszym projekcie powstanie 660 km tras, czyli tyle ile potrzeba, by dojechać z Gdańska do Pragi – tłumaczy Mieczysław Struk. – Współdziałamy z 40 partnerami samorządowymi, którzy poza budową nowych tras, postawią też 85 nowoczesnych miejsc postojowych, wpisanych w architekturę i krajobraz Pomorza – wymienia Struk.

W 2020 roku rozpoczną się prace na gdańskim odcinku Wiślanej Trasy Rowerowej / EuroVelo 9 na odcinku od Świbna do Błotnika oraz budowa wiaty rowerowej w Gdańsku Przegalinie. Rowerzyści będą mogli też korzystać z kolejnych odcinków Wiślanej Trasy Rowerowej w powiatach kwidzyńskim i tczewskim. A dzięki zakończeniu budowy na trasie gm. Stegna – Nowy Dwór Gdański – Jazowa (granica województwa), miłośnicy dwóch kółek zyskają dogodne połączenie rowerowe w województwem warmińsko-mazurskim (dawna DK7).

Plany na 2020 rok nie ominą też Władysława i Półwyspu Helskiego. Jeszcze przed sezonem letnim planowane jest zakończenie prac na 8 km odcinku trasy R10 w gminie Hel. Zakończony zostanie w całości odcinek trasy R10 w gminie Władysławo, który w większości jest bitumiczną drogą rowerową.

Pomorskie Trasy Rowerowe są elementami międzynarodowych szlaków rowerowych: szlaku EuroVelo 10 i 9. Międzynarodowy szlak R-10 (Euro Velo 10) wiedzie przez kraje basenu Morza Bałtyckiego. W województwie pomorskim prowadzi od Ustki do Krynicy Morskiej oraz do Kępek na granicy z województwem warmińsko-mazurskim. Z kolei Wiślana Trasa Rowerowa R-9 (EuroVelo 9) przebiega wzdłuż Wisły do granicy z województwem kujawsko-pomorskim. Trasy te prowadzą korytarzami europejskiej sieci Euro Velo. Długość obu tras wynosi około 670 km, z czego większość to drogi utwardzone, asfaltowe, z kostki betonowej lub nawierzchni mineralnych. Reszta to nawierzchnie szutrowe i gruntowe, które zapewnią optymalny i bezpieczny przejazd na rowerze turystycznym.

Źródło: UMWP

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.