edroga233W ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zrealizowanych zostanie 8 zdań o charakterze turystycznym, a 6 z nich dotyczy ruchu rowerowego.  

Małopolska jest niekwestionowanym krajowym liderem pod względem długości ścieżek rowerowych. Do końca tego roku powstanie ponad 190 km nowych tras – dwa odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej (91 km od Drwini do Szczucina i 84 km od Brzeszcz do Skawiny) oraz Trasa VeloDunajec o długości 14 km (z Ostrowa do Biskupic Radłowskich). Ambitne są także plany na najbliższe lata – do 2020 roku powstanie aż 600 km dróg dla jednośladów. Jednak Małopolanie wciąż chcą więcej, o czym świadczą inicjatywy obywatelskie, które zgłosili w ramach BO. Zwycięskie zadania rozwoju infrastruktury rowerowej mają charakter nie tylko użytkowy, ale przede wszystkim turystyczny.

Z badań wynika, że aż 70% Polaków posiada rower, niestety na co dzień korzysta z niego zaledwie 6% osób. Tymczasem ten środek transportu jest nie tylko tani i ekologiczny, ale ma też korzystny wpływ na zdrowie.

„Chodźcie na Turbacz” to projekt, który zakłada powstanie nowej rowerowo – pieszej atrakcji turystycznej, stanowiącej uzupełnienie dla już istniejącej oferty powiatu nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego. W jego ramach oznakowanych zostanie aż 70 km nowych szlaków rowerowo-biegowych. Turyści będą mogli nie tylko poznać nowe miejsca ale sprawdzić m.in. w jakim czasie pokonali szlak na Turbacz. Wszystko dzięki instalacji innowacyjnego systemu pomiaru czasu i aplikacji mobilnej.

Dzięki głosom oddanym na zadania „Przeprawa pieszo-rowerowa w Tyńcu” i „Przeprawa pieszo-rowerowa w Piekarach” już od kwietnia 2017 roku wiślane brzegi połączą dwie łodzie będące rekonstrukcją XIX wiecznych galer. Jak podają źródła historyczne, od XI wieku na Wiśle w tym miejscu istniała przeprawa transportująca ludzi i ich dobytek.

W ramach zadania, od brzegu w Piekarach do brzegu w Tyńcu kursować będą dwie łodzie. Każda z nich jednorazowo przewiezie około 20 osób wraz z rowerami. Turyści będą mieli do wyboru różne możliwości przeprawy: szybką – od brzegu do brzegu, która potrwa kilka minut oraz dłuższą rekreacyjną 20-30 minutową. Przewoźnicy przebrani w tradycyjne stroje galerników będą nie tylko obsługiwać promy, ale także pełnić funkcję przewodników przybliżających historię rzecznych przepraw w tym miejscu. W ramach zadania zaplanowano także wycieczki szlakiem klasztorów: Od klasztoru w Tyńcu po klasztor w Bielanach, na Salwatorze aż pod sam Wawel.

Kolejnym projektem, który uzupełni walory turystyczno-krajobrazowe regionu jest inicjatywa „Raj w Dolinie Racławki”.  Zakłada ona zagospodarowanie terenów wzdłuż potoku Racławka na odcinku od sołectwa Racławice poprzez Paczółtowice, Żary, Dębnik, Dłubie do samych Radwanowic. W ramach projektu powstanie innowacyjny punkt wypoczynkowy dla turystów rowerowych i pieszych w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Wymienione zostaną 3 istniejące kładki pieszo-rowerowe w Dubiu, oczyszczone zostanie także koryto i brzegi strumienia.

Aż 24-km trasę rowerową wzdłuż malowniczych brzegów dwóch rzek zyskają także mieszkańcy i turyści odwiedzający powiat suski. Dzięki realizacji zadania „Trasa rowerowa brzegiem Skawy i Skawicy” miłośnicy jednośladów zamienią ruchliwe asfaltowe drogi na niewymagającą trasę rowerową o nawierzchni ziemnej. Projekt zakłada konstrukcję drewnianych kładek w miejscach przejazdu przez rowy odwadniające, modernizację 5 odcinków trasy o długości 100-200 metrów każdy oraz budowę przyjaznych rowerzystom miejsc postoju, które zdecydowanie poprawią komfort jazdy. Trasa przebiegać będzie obok okolicznych atrakcji m.in. otwartej siłowni, placu zabaw dla dzieci czy obecnie budowanej plaży miejskiej, na której odbywać się będą seanse kina letniego. Co istotne, powstanie drogi połączy Zawoję z planowanym przebiegiem trasy VeloBeskid.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Komentarze  
apetytnarower.pl
0 #1 apetytnarower.pl 2016-08-26 21:24
Byłoby wspaniale gdyby naprawili rowerowy Szlak Orlich Gniazd, bo miejscami jest beznadziejnie nieprzejezdny Właśnie odbyłem audyt i gdybym miał ocenić szlak, który przemęczyłem to dałbym mu mierną ocenę!
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.