accidentWczoraj (19 listopada) obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Obchody stanowią wyraz pamięci o wszystkich poszkodowanych w wypadkach oraz ich najbliższych. Minęło już 12 lat odkąd Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję, aby wspominać ofiary wypadków w każdą trzecią niedzielę listopada.

 

Wypadki drogowe są problemem globalnym. Codziennie na świecie w wyniku wypadków drogowych poszkodowanych jest 140 tys. osób. Spośród nich ponad 3 tys. umiera, a około 15 tys. już nigdy nie odzyska pełnej sprawności.

W dobie ciągłego rozwoju motoryzacji problem wypadków drogowych staje się coraz bardziej dostrzegalny zwłaszcza, że liczba samochodów na świecie przekroczyła 1,1 miliarda i wciąż rośnie. W raporcie banku Światowego na temat wypadków drogowych dostrzega się, że użytkownicy dróg na całym świecie są nierównomiernie chronieni. Ryzyko śmierci zależy w dużej mierze od tego, gdzie ludzie żyją i w jaki sposób poruszają się po drogach. Nadal występują duże różnice między krajami o wysokich dochodach, średnich i niskich. Najniższe wskaźniki śmiertelności na mieszkańca występują w Europie, najwyższe zagrożenie życia w ruchu drogowym jest w Afryce, gdzie w wypadkach ginie 26,6 osób na 100 tys. mieszkańców. W skali wszystkich badanych krajów 49 proc. ofiar wypadków to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Wypadki drogowe generują również ogromne koszty społeczne (rehabilitacja, opieka zdrowotna, szkody materialne itp.). W Polsce straty z tytułu wypadków drogowych i kolizji w 2015 roku wyniosły 3% PKB, w tym koszty wypadków drogowych – 2% PKB.

Główne uroczystości obchodów Dnia Pamięci w Polsce od kilku lat odbywają się w Zabawie koło Tarnowa w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, jak również przy pomniku ofiar wypadków i katastrof komunikacyjnych oraz przemocy „Przejście”, który powstał jako miejsce upamiętnienia tych, którzy zginęli w wypadkach oraz miejsce spotkań i terapii ich rodzin. Jej organizatorami są parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej – Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny wraz ze Stowarzyszeniem i Fundacją Przejście, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Źródło: KGP

Komentarze  
Andrzej
0 #1 Andrzej 2017-11-21 13:47
No i mamy kolejny Dzien Totalnej Hipokryzji.Oczywiscie organizatorzy od razu maja lzej na sercu bo "przeciez cos zrobili" w sprawie poprwy BRD.Jakze latwo przychodzi im organizowanie kolejnej akcji a jakze trudno konkretne dzialania rzeczywiscie poprawiajace BRD.I tak np: skoro 49% ofiar to niechronieni uczestnicy ruchu to co zrobiono w tym kierunku? Bo krokodyle lzy i apele nie wystarcza! A moze by tak porownac w ktorych krajach ten procent jest najmniejszy i skopiowac ich rozwiazania? Czy ci hipokryci sie na tym nie pochylili? Oczywiscie lepiej jest jechac do Sanktuarrium i pomodlic sie a potem pogadac, pojesc, popic i...g...z tego wynika.Jak zwykle..Ja bym ten dzien przemianowal na Dzien Hipokryty bo to jest blizsze prawdy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.