P2180477Opaski odblaskowe, które miały w Toruniu poprawić bezpieczeństwo pieszych cieszą się dużą popularnością wśród ich użytkowników. Tak wielką, że nie wracają na przygotowane do tego celu specjalne słupki.

„Przeszedłeś bezpiecznie, odwieś opaskę! Może komuś uratuje ona życie” - apelują drogowcy, policjanci i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, organizator akcji.

Od połowy września policja, Miejski Zarząd Dróg i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowy na czterech toruńskich przejściach dla pieszych prowadzą akcję Weź-Rozwiń-Przejdź-Zostaw, mającą na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Pieszy użytkownik drogi, aby bezpiecznie pokonać zebrę - zgodnie z hasłem akcji - powinien wziąć przygotowaną na przejściu dla pieszych opaskę, rozwinąć ją, przejść i zostawić na specjalnie przygotowanym drążku.

- W praktyce wiele opasek nie wraca na miejsce. Odwieszajmy je. Może komuś uratują życie. Pamiętajmy o innych, oni też chcą bezpiecznie pokonać przejście - apeluje Ryszard Nagórski z toruńskiego WORD-u. – Tym bardziej, że przejścia, na których jest prowadzona akcja, nie są wybrane przypadkowo. Są to bowiem miejsca, gdzie występuje duże zagrożenie wypadkami drogowymi – dodaje Nagórski.

Opaski znajdują się na czterech przejściach dla pieszych:
- ul. Polna – ul. Kanałowa,
- ul. Bażyńskich (przy Lidlu),
- ul. Poznańska – ul. Prufferów,
- ul. Przy Skarpie – ul. Konstytucji 3 Maja.

Do tej pory WORD zawiesił 600 opasek i ciągle je uzupełnia.

Źródło: MZD w Toruniu

Komentarze  
Ryszard R. Dobrowolski
0 #1 Ryszard R. Dobrowolski 2017-09-21 17:45
Kolejne wymysły, oczywiście pod szczytnym hasłem które powinno zamknąć usta wszelkim krytykom, zamiast konkretnych działań w zakresie poprawy lub zmiany infrastruktury drogowej. Skoro na tych czterech przejściach notuje się zwiększone zagrożenie życia lub zdrowia, to czas najwyższy albo je przebudować np. na wyniesione, skutecznie spowalniające rozpędzonych kierowców, albo wprowadzić sygnalizację świetlną. Że to kosztuje? Kosztuje, ale zgodnie z wyświechtanym już hasłem, którym tak chętnie posługują się odpowiedzialni za BRD, ślepi na łamanie prawa już na etapie edukacji, uratowanie przynajmniej jednego życia, także tego już dawno poczętego, jest warte każdych pieniędzy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Andrzej
0 #2 Andrzej 2017-09-25 07:56
Panie Ryszardzie.I tutaj zgadzamy sie w 100%..O tym ze opaski beda znikac-bo po co kupowac w sklepie-pisalem juz jak sie temat pojawil.Wykrakalem..Wymylanie takich glupot jak te opaski to typowe dla amatorszczyzny bo to akcja medialna.Prasa naglosni, gawiedz sie podziwuje a prasa bedzie miala o czym napisac i pare groszy skapnie.Gdyby zastosowano np progi wyniesione to bylby to "tylko prog" i jak sie tym pochwalic wszem i wobec?A ze skuteczne? To jest nieistotne.. Bo tak dziala Karajowa Bezrada BRD kierowana przez amatorszczyzne.Wracajac do progow wyniesonych to warto bylo by sie zastanowic np na zastosowaniem przejscia na progu sinusoidalnym.Ja takie rzeczy robie od wielu lat.Tylko jak to zrobic w Polce w sytuacji gdy nie ma na to odpowiednich przepisow bo mozna stsosowac progow wyniesionych w przypadku poruszania sie w tym miejscu autobusow. Kurcze.A w Norwegii mozna..Pewnie inne autobusy i dziki kraj.Albo malo ludzi i trzeba ich oszczedzac.A w Polsce "ludziej mnogo"... Jak mozna zastosowac prog wyspowy (bardzo skuteczne) skoro przepisy nie dopuszczaja progu bezposrednio przed przejsciem? I znow zaczynamy sie krecic wokol tego samego ogona.Katastrofalne polskie BRD to min brak madrych przepisow projektowych.Tylko jak amatorszczyzna z Bezrady ma o tym wiedziec?Oni sa od akcji medialnych..
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.