Wykluczenie transportowe to problem mieszkańców m.in. środkowej części Pomorza Zachodniego. Nie mają jak dojechać do pracy, urzędu, lekarza. Jednym z pomysłów na rozwiązanie tej sprawy jest projekt "Transport na życzenie". To pilotażowe działanie, poprzez które samorządowcy z Pomorza Zachodniego zbudują system transportu publicznego na terenach wiejskich.
Stworzenie spójnego systemu transportowego na Pomorzu Zachodnim to konieczność, bo w takich powiatach jak Drawski, Łobeski, Świdwiński, czy Kamieński w wielu przypadkach mamy do czynienia z wykluczeniem komunikacyjnym. To wnioski z badania prowadzonego od 2018 r. przez ekspertów Banku Światowego w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej Catching-up Regions. Bruksela chce pomóc regionom w rozwoju, a Pomorze Zachodnie wskazało na potrzeby w zakresie usług transportowych.
W ramach projektu wytypowano 6 obszarów wykluczonych transportowo, dla których przygotowano sześć programów pilotażowych DRT („transport na życzenie”), aby wypełnić istniejące luki w dostępie do usług. Pilotażowy projekt ma umożliwić dojazd do kolei, poprawić dostępność do większych ośrodków oraz przywrócić usługi transportu autobusowego tam, gdzie regularne połączenia zostały zlikwidowane. Wykorzystana zostać ma usługa tzw. transportu na życzenie, by mieszkańcy po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub internetowej mogli dojechać do wskazanego miejsca. Aktualnie z Komisją Europejską jest ustalane finansowania pilotażu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
Deklaracje udziału w projekcie złożą burmistrzowie Międzyzdrojów, Golczewa i Wolina, a także starosta Powiatu Kamieńskiego. W projekcie biorą udział także Starostwo Drawskie, Łobeskie, Świdwińskie oraz Gminy Węgorzyno, Wierzchowo i Sławoborze.
Źródło: UMWZ