cycling1000To kolejna znakomita wiadomość dla wszystkich rowerzystów, a szczególnie tych z ziemi tarnowskiej. Dokładnie za rok, pod koniec listopada 2018 roku, ma być gotowy kolejny fragment trasy rowerowej EuroVelo 11 od zapory w Czchowie do Lusławic. Prawie 17-kilometrowy odcinek w znacznej części zostanie poprowadzony wałami Dunajca. Koszt jego budowy to ponad 8,8 mln zł, a środki pochodzą z regionalnego programu operacyjnego i budżetu województwa.

 

- Postawiliśmy przed sobą ambitne zadanie, aby do 2020 roku wybudować w całej Małopolsce prawie 1000 km tras rowerowych. To 8 szlaków łączących najdalsze zakątki naszego regionu, budowane w najwyższym standardzie. Do końca tego roku rowerzyści będą już mieli do dyspozycji ponad 300 km bezpiecznych i komfortowych ścieżek, w zdecydowanej większości poprowadzonych po wałach małopolskich rzek. Przy trasach powstaną też miejsca obsługi rowerzystów, tak aby podczas wypraw każdy miał miejsce na odpoczynek czy przerwę na posiłek – mówił marszałek Jacek Krupa.

Odcinek, który połączy zaporę w Czchowie z Lusławicami to fragment liczącej prawie 6 tys. km europejskiej trasy EuroVelo 11, którą można podróżować z Norwegii przez Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię aż do Grecji. Jej małopolska część, określana mianem VeloNatura, łączy Kościelec (leżący na granicy z województwem świętokrzyskim) z Muszyną (przy granicy ze Słowacją).

Zaawansowanie mapa- Gdy trasa VeloNatura będzie w całości gotowa, to będzie można nią podróżować po najpiękniejszych terenach doliny Popradu i Dunajca, przemierzając Beskid Sądecki i Pogórze. Została ona tak wytyczona, aby doprowadzić sympatyków jazdy na rowerze do małopolskich uzdrowisk: Żegiestowa, Piwnicznej i Muszyny oraz pokazać najpiękniejsze zakątki m.in. ziemi tarnowskiej. Jestem przekonany, że już za rok, gdy powstanie tu trasa rowerowa na europejskim poziomie, przybędzie rowerzystów chcących odwiedzić tę okolicę: piękny Zakliczyn, Jezioro Czchowskie, Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy, dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej czy Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach – podkreślał wicemarszałek Stanisław Sorys.

- Ten projekt z pewnością podniesie atrakcyjność turystyczną gminy Zakliczyn. Tym bardziej, że mamy już na swoim terenie ścieżki rowerowe wyznaczone już kilkanaście lat temu. Teraz zostaną one skomunikowane. Zresztą we wszystkich folderach i informatorach turystycznych piszemy o tym, że na terenie gminy powstaną kolejne trasy w ramach EuroVelo. Cieszę się też, że ta trasa połączy nie tylko dwie gminy: Zakliczyn i Czchów, ale też dwa powiaty: brzeski i tarnowski, a w przyszłości także dwa duże miasta: Tarnów i Nowy Sącz – dodał burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak.

Liczący 16,8 km fragment trasy rowerowej od zapory w Czchowie do Lusławic do końca listopada przyszłego roku ma wybudować firma STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Między Czchowem a Filipowicami ścieżka będzie prowadzona po istniejących drogach, na których nie ma dużego natężenia ruchu samochodów, a pozostała jej część - aż do Lusławic – będzie przebiegać po wałach przeciwpowodziowych Dunajca. Na trasie powstaną też dwie kładki nad potokami: Rudzianka i Paleśnianka. Przyszli użytkownicy nie muszą też martwić się o sąsiedztwo drogi wojewódzkiej nr 975, bo w Zakliczynie ścieżka bezkolizyjnie przejdzie pod tą popularną drogą łączącą m.in. Dąbrowę Tarnowską i Wojnicz z Nowym Sączem.

Oznacza to, że już pod koniec przyszłego roku rowerzyści podróżujący trasą VeloNatura będą mieli do dyspozycji ponad 20-kilometrowy odcinek Barcice - Wielogłowy na Sądecczyźnie łączący się na wysokości Nowego Sącza z VeloDunajec oraz trasę od Zakliczyna do Lusławic. W planach jest też przedłużenie tej trasy do Ostrowa w gminie Tarnów.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.