contentmap_plugin

autumn 228150 960 720Już za półtora roku mieszkańcy i turyści zyskają kolejny fragment trasy rowerowej VeloRaba. Prawie 30-kilometrowy odcinek będzie przebiegać przez teren trzech gmin – Gdowa, Drwini i Kłaja - a następnie połączy się pozostałymi trasami sieci VeloMałopolska.

 

Koszt inwestycji oszacowano na kwotę prawie 6,4 mln zł. Realizacja przedsięwzięcia możliwa jest dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, które opiewa na niemal 4,2 mln zł.

Umowę gwarantującą dofinansowanie projektu na ręce wójta gminy Gdów, Zbigniewa Wojasa przekazał wicemarszałek Wojciech Kozak. Podczas wydarzenia byli obecni przedstawiciele gmin partnerskich, które partycypują w jego realizacji: wójt gminy Drwinia, Jan Pająk oraz sekretarz gminy Kłaj, Zbigniew Fic.

- Budowa ścieżek rowerowych to jedno z kluczowych przedsięwzięć konsekwentnie przeprowadzanych przez samorząd województwa. A plan jest ambitny. Założyliśmy bowiem, że do 2020 roku w najbardziej malowniczych zakątkach regionu powstanie około 1000 km tras. To świetna perspektywa zarówno dla mieszkańców, jak i turystów licznie odwiedzających nasz region. VeloRaba to niemal 30-kilometrowy odcinek, który będzie stanowić cząstkę zintegrowanej sieci tras rowerowych w Małopolsce – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Ożywienie turystyczne gwarantowane

Z roku na rok Małopolskę odwiedza coraz więcej turystów. Zdecydowanie częściej wybierają oni mniej utarte szlaki – w tym właśnie położoną nad Rabą gminę Gdów czy słynące z Puszczy Niepołomickiej gminy Drwinia i Kłaj. Warto je promować, bo dla przyjezdnych pomniki przyrody czy rezerwat żubra stanowią nie lada atrakcję. Wytyczenie nowych tras rowerowych w tak atrakcyjnych przyrodniczo miejscach stanie się więc magnesem przyciągającym jeszcze większą liczbę turystów.

W najbliższym czasie malownicze tereny położone nad rzeką Rabą staną się jeszcze atrakcyjniejsze.

- Szacujemy, że ruch turystyczny w 2020 roku wzrośnie u nas o 1/3, osiągając liczbę 20 tys. turystów rocznie. Każdy kto lubi spędzać wolny czas na świeżym powietrzu będzie tu z pewnością wracał. Nie zabraknie bowiem atrakcji dla rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów – podkreśla wójt gminy Gdów Zbigniew Wojas.

Zanim jednak zostaną wybudowane tu trasy pieszo-rowerowe już przyszłej jesieni w każdej z trzech gmin w Dolinie Raby tj. Gdowie, Kłaju i Drwini powstanie kilka stref wypoczynku. To właśnie tu z myślą o aktywnych powstaną skateparki, ścianka wspinaczkowa, boiska sportowe, place zabaw czy siłownia pod chmurką. Miłośników relaksu i kąpieli słonecznych ucieszy też piaszczysta plaża z promenadą. W pobliskim sąsiedztwie w specjalnie wydzielonych łowiskach koneserzy wędkarstwa znajdą atrakcje dla siebie. Natomiast miłośnicy zwierząt będą mogli spróbować swoich sił w jeździe konnej.

W każdej gminie kilometry nowych tras

Do tych właśnie stref w wakacje 2019 roku mieszkańcy i turyści dotrą na rowerze. W ramach inwestycji powstanie tu kolejny odcinek trasy VeloRaba o łącznej długości 28,4 km.

- To niezwykle ważna inwestycja dla gminy Gdów oraz gmin partnerskich: Kłaja i Drwini związana z rozwojem turystyki w naszym regionie. Rozwój turystyki nie tylko ożywi miejsca kulturalne czy historyczne, rozwinie handel czy drobne usługi, ale pozwoli też stworzyć nowe miejsca pracy w agroturystyce czy gastronomi dla naszej lokalnej społeczności – dodaje wójt Zbigniew Wojas.

Najdłuższy fragment VeloRaba – bo blisko 18,3 km – powstanie w gminie Kłaj. Rowerzyści będą tu podróżować nie tylko po nowoczesnej i bezpiecznej rowerowej autostradzie, ale też przejadą przez nadrzeczną kładkę.

Z kolei na terenie gminy Gdów powstanie w sumie 8,8 km trasy VeloRaba – ścieżka będzie biegła zarówno wzdłuż rzeki, jak i spokojną drogą gminną. W niedalekiej przyszłości powstanie tu też parking na 60 miejsc, gdzie będzie można zostawić samochód i w dalszą drogę wyruszyć na dwóch kółkach.

Przez gminę Drwinia przebiegać będzie niemal 1,4-kilometrowy odcinek VeloRaba (od Mikluszowic do miejscowości Dziewiny). W okolicy, w miejscowości Ispina, powstanie też Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR), gdzie cykliści będą mogli odpocząć, schronić przed deszczem czy słońcem oraz skorzystać z toalety. W ramach inwestycji zaplanowano też budowę parkingu na 45 miejsc.

Budowa ścieżki to nie wszystko. Realizacja projektu obejmie również wydanie folderów promocyjnych z mapami. Zaznaczone na nich zostaną nie tylko rowerowe trasy, ale też lokalizacje najważniejszych atrakcji turystycznych i miejsc, gdzie będzie można spróbować lokalnych przysmaków z terenu gmin Gdowa, Kłaja i Drwini.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.