IMG 8109Dzięki głosom publiczności, białostockie zielone przystanki zajęły pierwsze miejsce w Plebiscycie Polska Architektura XXL w kategorii „przestrzeń publiczna”. To internauci oddali na nie 1071 głosów. Natomiast wyniki głosowania jurorów poznamy podczas uroczystej gali 7 kwietnia 2020 r.

 

W tegorocznym plebiscycie organizowanym już po raz dwunasty przez Grupę Sztuka Architektury bierze udział 139 kandydatów. Do końca lutego walczyli oni o głosy internautów. Decyzję eksperckiego jury plebiscytu wszyscy zainteresowani poznają dopiero podczas gali podsumowującej tę edycję plebiscytu, która odbędzie się 7 kwietnia w Łodzi.

Białostockie zielone przystanki zostały umieszczone w kategorii „przestrzeń publiczna” na stronie www.sztuka-krajobrazu.pl. Projekty były wybierane (przez internautów) i są wybierane (przez jurorów) w sześciu kategoriach i 12 subkategoriach.

– Cieszę się, że nasza inicjatywa ustawiania w Białymstoku zielonych przystanków została doceniona przez internautów. Liczę na to, że eksperci – jurorzy plebiscytu - również zwrócą uwagę na tę realizację – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Pierwsze zielone przystanki w Białymstoku zamontowane zostały w ubiegłym roku. Dwie obsadzone roślinami wiaty autobusowe pojawiły się na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów, trzecia z nich stanęła przy ulicy Pałacowej. O wyborze lokalizacji ostatniej wiaty zdecydowali mieszkańcy, którzy w drodze głosowania wyłonili preferowane miejsce.

Otoczone roślinami przystanki nie tylko wyglądają interesująco. Wprowadzają też zieleń tam, gdzie jest bardzo potrzebna – w miejscach oczekiwania na środek transportu. Roślinny dach przystanku obniża temperaturę i uprzyjemnia oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzymuje nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Posadzone wokół rośliny produkują rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń.

Źródło: UM Białystok

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.