Czescy uczniowie potrafią zachować się bezpiecznie na drogachJedną z tych rzeczy, które dzieci powinny jak najszybciej opanować jest bezpieczne poruszanie się po okolicy. W tym celu czeska gmina Uście nad Łabą zorganizowała specjalny program bezpieczeństwa ruchu drogowego dla wszystkich swoich uczniów. Poprawa brd była najważniejszym, lecz nie jedynym celem programu. Skupiono się także na energooszczędnych formach mobilności, a więc na promocji jazdy na rowerze i komunikacją miejską oraz chodzeniu pieszo.

Choć w Czechach nie ma prawnego obowiązku edukacji w zakresie ruchu drogowego, lokalne władze wraz z policją oraz merytorycznym i finansowym wsparciem z programu CIVITAS Archimedes opracowały program szkoleniowy, który został wdrożony na szeroką skalę dla wszystkich uczniów czwartych klas szkół podstawowych w mieście. Czwartoklasistów wybrano dlatego, ponieważ w wieku 10 lat mogą oni być samodzielnymi uczestnikami ruchu drogowego. W akcję zaangażowano dodatkowo kilka innych szkół oraz przedszkoli. 

W ramach programu dzieci najpierw uczą się podstawowych zasad ruchu podczas zajęć teoretycznych w klasach, a następnie, w praktyce, na terenach należących do policji. Ponadto gmina nabyła także mobilne miasteczko ruchu drogowego, aby szkolenia mogły się odbywać w różnych miejscach.

Celem szkolenia jest poznanie podstawowych zasad ruchu drogowego i ćwiczenie prawidłowych zachowań w ruchu miejskim. Dzieci uczą się jak bezpiecznie mogą się poruszać po ulicach, jak odczytywać znaki drogowe i sygnalizację świetlną. W rezultacie dzieci są bezpieczniejsze, a jednocześnie są zachęcane do większej aktywności pieszej i jazdy na rowerze.

Z programu CIVITAS Archimedes miasto otrzymało gadżety, które sprawiają, że nauka jest bardziej atrakcyjna. Klasy zostały wyposażone w gry i zabawki (karty, klocki i quizy o tematyce drogowej), tablice z magnesami, kolorowe dywany z motywem ulic, skrzyżowań i przejść dla pieszych oraz w materiały edukacyjne, w tym ćwiczenia i testy drogowe, np. w formie komiksów.

To wszystko przyczyniło się do stworzenia nowych, atrakcyjnych form nauki o bezpiecznym zachowaniu w ruchu drogowym. Pomogły w tym zwłaszcza urządzenia do nauki w praktyce –m.in. rowery, skutery dziecięce, mobilne znaki drogowe i sygnalizacja świetlna. Ponadto każda szkoła, która odwiedza wydział ruchu drogowego otrzymuje odblaskowe kamizelki i inne gadżety dla swoich uczniów.

Zespół CIVITAS wyposażył policję również w testy oceniające postępy dzieci od pierwszych do ostatnich zajęć. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 440 uczniów. Większość z nich osiągnęła bardzo dobre wyniki w testach ewaluacyjnych. Część z nich zdawała i otrzymała karty rowerowe. Natomiast dzieci z niedostatecznymi wynikami testu powtarzają kurs.

Źródło: Eltis

Tł. IH

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.