Wiele pozytywnych zmian zaszło w ubiegłym roku w gliwickiej komunikacji. Kontynuowanie przebudowy i modernizacji układu drogowego było jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych. Niektóre działania prowadzono przede wszystkim z myślą o mieszkańcach dzielnic, inne mają ogromne znaczenie dla przyszłości całego miasta.

Sukcesem zakończyła się wieloletnia batalia o zapewnienie bezpłatnego przejazdu autostradową obwodnicą Gliwic. Choć przy autostradzie A4 stanęły bramki poboru opłat, za przemieszczanie się „czwórką” w ruchu lokalnym nie trzeba płacić.

Gliwice zyskały kolejny atut lokalizacyjny. Otwarcie odcinka autostrady A1 pomiędzy Zabrzem a Pyrzowicami umożliwiło
dojazd na międzynarodowe lotnisko w pół godziny.

Przejazd tirów przez miasto został ograniczony – wiosną wprowadzono zakaz wjazdu do centrum w godzinach szczytu komunikacyjnego i w godzinach nocnych dla ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

Rozpoczęła się budowa Drogowej Trasy Średnicowej. Obydwa gliwickie odcinki mają około 8,5 km długości, a koszt inwestycji – pokrywany przede wszystkim ze środków zewnętrznych – wyniesie prawie miliard złotych. Pierwszy odcinek, od granicy z Zabrzem do ul. Kujawskiej, ma być otwarty w trzecim kwartale 2014 roku, a drugi, od ul. Kujawskiej do węzła z DK 88, z początkiem 2015 r.

Mieszkańcy osiedla Kopernika i Łabęd zyskali wygodne połączenie z centrum miasta – pomiędzy ulicami Perseusza i Portową powstała estakada. Budowa obiektu kosztowała około 24 mln zł. Dodatkowo za 13,5 mln zł przebudowano ulice Perseusza i Pionierów, a przy wlocie na estakadę stworzono rondo. Dopiero teraz mogła się rozpocząć długo oczekiwana przebudowa newralgicznego wiaduktu na ruchliwej DK 88 – poprzez estakadę poprowadzono trasę objazdu.

Kolejny inwestor sfinansował drogowe przedsięwzięcie w Gliwicach. Firma SELGROS wydała około 10 mln zł na modernizację układu drogowego w sąsiedztwie zbudowanej hali handlu hurtowego przy ul. Toszeckiej. Przejazd przez wielowlotowe skrzyżowanie ułatwia teraz nowe rondo.

Następne uliczki Starówki odzyskały dawny blask. Ich kompleksowa modernizacja ma się zakończyć w 2016 roku. Na ten cel miasto przeznaczyło łącznie około 41 mln zł.

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.