W Gliwicach trwają prace przy rozbudowie inteligentnego systemu zarządzania ruchem ulicznym. Zarząd Dróg Miejskich obejmie nimi w nadchodzących tygodniach 45 skrzyżowań. Kierowcy muszą liczyć się w związku z tym z czasowymi wyłączeniami wybranych sygnalizacji świetlnych.

Czasowych wyłączeń i modernizacji sygnalizacji świetlnych w ramach realizacji drugiej części pierwszego etapu rozbudowy systemu detekcji w Gliwicach można się spodziewać w przyszłości m.in. na skrzyżowaniu ulic Toszeckiej i Myśliwskiej, Zwycięstwa i Wyszyńskiego czy Dworcowej i Strzody. Prace wykonuje na zlecenie ZDM wyłonione w przetargu konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach, Alto Computers z Zabrza, ZIR Systemy Sterowania Ruchem z Bytomia i ML SYSTEM z Rzeszowa.

System zarządzania ruchem ulicznym ma przede wszystkim ułatwić sprawne poruszanie się kierowcom, ale nie tylko; ma być także w przyszłości dużym udogodnieniem dla komunikacji miejskiej i służb ratunkowych, które uzyskają priorytet przejazdu.

Pierwszą część rozbudowy systemu detekcji w mieście zakończono w czerwcu ubiegłego roku. Modernizacja objęła wówczas 15 skrzyżowań, głównie w ciągu ul. Pszczyńskiej, Rybnickiej, Wrocławskiej i Kościuszki. Na każdym wymieniono eksploatowane sterowniki, zainstalowano detektory pojazdów i przycisków dla pieszych, wymieniono maszty i sygnalizatory świateł oraz zaktualizowano programy pracy sygnalizacji. Teraz Zarząd Dróg Miejskich obejmuje pracami kolejne 45 skrzyżowań. W końcowej fazie na wszystkich zmodernizowanych krzyżówkach pojawią się kamery miejskiego monitoringu, z których obraz przesyłany będzie do serca systemu, czyli Centrum Sterowania Ruchem powstającego przy ul. Płowieckiej w Gliwicach.

Zadanie „Rozbudowa systemu detekcji na terenie miasta Gliwice wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych” (etap I, część II) realizowane jest z funduszy UE w ramach działania 8.3: Rozwój inteligentnych systemów transportowych priorytet VIII: Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Źródło: UM Gliwice/ Miejski Serwis Informacyjny Gliwice 30/2012 (596)

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.