W ubiegłym tygodniu w lubuskim urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie grupy roboczej, którego głównym tematem była koncepcja budowy mostu i obwodnicy w Kostrzynie nad Odrą. Efektem rozmów było wypracowanie stanowiska dotyczącego wspólnego opracowania studium techniczno-ekonomicznego przyszłej inwestycji.

Podczas spotkania omówiono cztery warianty budowy obwodnicy Kostrzyna nad Odrą oraz mostu. Poruszono także kwestię związaną z remontem istniejącego już mostu. Przedstawiciele ZDW podkreślili, że zadania te należy rozpatrywać oddzielnie, ponieważ istnieje konieczność remontu starego mostu.

Budowa przeprawy mostowej w Kostrzynie nad Odrą oraz północnej obwodnicy miasta znalazła się w wykazie kluczowych inwestycji regionalnych do uwzględnienia w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020.

Istniejący most na Odrze w Kostrzynie przystosowany jest tylko do ruchu aut osobowych (nośność 7,5 t), co stanowi utrudnienie dla inwestorów lokujących swoje fabryki w Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, którzy muszą dojeżdżać około 30 km do i tak już obciążonego mostu w Świecku. Brak odpowiedniej przeprawy wpływa również na negatywne decyzje lokacyjne potencjalnych inwestorów chcących budować swoje zakłady na tym terenie. Budowa nowej przeprawy wraz z obwodnicą w znaczący sposób poprawi komunikację między Polską a Niemcami. Nowa przeprawa w Kostrzynie ma fundamentalne znaczenie dla obsługi logistycznej KSSSE oraz stref przemysłowych zlokalizowanych w Gorzowie Wlkp., w Witnicy i Dębnie, a także wyprowadzeniu ciężkiego ruchu kołowego z centrum miasta. Prace nad tym zadaniem trwają około 14 lat. W okresie tym powstało kilka wariantów przebiegu obwodnicy. Powołane zostały także polsko – niemieckie grupy robocze, które analizowały warianty przebiegu obwodnicy i lokalizacje mostu. W roku 2011 po raz pierwszy uzyskano ze strony niemieckiej porozumienie, o potrzebie wyboru wariantu przebiegu obwodnicy z mostem na Odrze i nazwie projektu „Północna obwodnica miasta Kostrzyn nad Odrą z nową przeprawą mostową”.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.