Po ponad pięćdziesięciu latach wożenia warszawiaków, tramwaje typu 13N przestały kursować po stołecznych torach.

Wycofanie ich ze stołecznych torów jest możliwe dzięki zakupowi 186 nowych, niskopodłogowych tramwajów Swingów, z których już 149 jeździ po Warszawie, a w tym roku spodziewanych jest jeszcze 37 kolejnych. Nowe Swingi znacznie podwyższają komfort podróżowania – mają ogrzewanie i klimatyzację oraz są znacznie cichsze w eksploatacji.

W ostatnich dwóch latach Warszawiacy zyskali 273 nowych autobusów, 19 nowych pociągów SKM, a niedługo pojawi się pierwszy z 35 supernowoczesnych pociągów metra Inspiro, które będą jeździły na II linii metra.

W listopadzie ubiegłego roku kolejny warszawski projekt został wpisany na listę projektów indywidualnych. Dzięki temu stolica otrzyma ponad ćwierć miliarda (265 mln zł) dofinansowania na następne supernowoczesne tramwaje. Będzie to 45 niskopodłogowych, dwukierunkowych tramwajów.

Niedawno podpisana została umowa z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na 366 mln zł dofinansowania. Środki te przeznaczone są na modernizację i rozwój sieci tramwajowej w północnej części Warszawy, m.in. budowę trakcji na Moście Marii Skłodowskiej-Curie, czy modernizację trasy Dw. Wileński – Żerań Wschodni oraz na zakup taboru. Łącznie Tramwaje Warszawskie mają już ponad miliard (1,036 mld zł) dotacji z Unii Europejskiej. Wszystkie te inwestycje kosztują w sumie ponad 2 mld zł.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.