W okolicach gliwickiego Rynku praca wre, a kolejne uliczki Starówki odzyskują dawny urok. Na wejście ekip remontowych czeka m.in. plac Wszystkich Świętych.
Podczas prac przygotowawczych natrafiono tam na XIII-wieczny cmentarz i znaleziono już ponad 200 szkieletów, które zostały przewiezione do Krakowa na badania antropologiczne. Na przykościelnym placu odkryto również elementy architektury m.in. bramy i muru cmentarnego oraz fundamenty budynku szkoły funkcjonującej w tym miejscu od połowy XVIII do końca XIX w.
Na średniowieczne nawarstwienia kulturowe archeolodzy natrafili także w innych częściach Starówki - na ul. Bankowej, Grodowej czy Średniej. Choć prace archeologów wymagają sporo czasu, to roboty na Starówce przebiegają zgodnie z harmonogramem. Pogoda na razie sprzyja, więc wykonawcy mają nadzieję, że do końca tego roku zdążą z pracami nie tylko w rejonie placu Wszystkich Świętych, a także na ulicach: Kościelnej, Tkackiej, Wysokiej, Mlecznej, na odcinkach ulic Raciborskiej, Krupniczej, Grodowej i Bankowej oraz na placach Mlecznym i Inwalidów Wojennych. Na tych ostatnich zaawansowanie prac jest najbardziej widoczne.
Od 27 czerwca, kiedy plac Inwalidów Wojennych zamknięto dla ruchu, wymieniono już większość instalacji podziemnych. W części placu przygotowywana jest podbudowa. Jeżeli uda się położyć nową nawierzchnię, to całość może być gotowa prawdopodobnie na przełomie października i listopada. Sporo do zrobienia jest za to na ulicy Wysokiej i Tkackiej. Oddanie ulic do użytku zaplanowano na koniec listopada. Ekipy remontowe powrócą na gliwicką Starówkę wiosną. Wtedy rozpoczną się prace na kolejnych ulicach: Kaczyńcu, Pod Murami, Pod Raciborską Bramą, Raciborskiej w rejonie placu Wszystkich Świętych oraz w części Dolnych Wałów (od ul. Zwycięstwa do Dworcowej).
Każda z uliczek poddana zostanie kompleksowemu remontowi. Obejmie on przebudowę nawierzchni oraz wymianę podziemnej infrastruktury technicznej. W obrębie przebudowywanych ulic powstaną granitowe jezdnie i chodniki, a tam gdzie to możliwe, miejsca postojowe. Istniejące kostki, które są w dobrym stanie, będą wykorzystywane ponownie. Rozbiórka prowadzona będzie tak, jak do tej pory - ręcznie, z zachowaniem szczególnej dbałości o zabytkowe bruki. Montowane będą włazy studzienek kanalizacyjnych, a także pokrywy ulicznych skrzynek wodociągowych i gazowych z herbem Gliwic.
Remont uliczek Starówki zaplanowano na 5 lat. Pierwsze prace rozpoczęły się w czerwcu 2011 roku. W pierwszym etapie remont objął pięć ulic: w całości Bednarską i Plebańską, prawie całą Grodową, fragmenty Bankowej (od Rynku do ul. Kaczyniec) oraz Bytomskiej (od Rynku do Tkackiej). W sumie do 2016 roku wyremontowanych zostanie 20 ulic. Całkowity planowany koszt przebudowy uliczek Starego Miasta to 41 mln zł.
Źródło: UM Gliwice