Kolejnym, po wybudowaniu obwodnic trzech miast (Gołdapi, Olecka i Ełku), etapem modernizacji drogi krajowej 65 jest przebudowa odcinka Gołdap – Kowale Oleckie.

Inwestycja ta współfinansowana jest ze środków pochodzących z Unii Europejskiej oraz Federacji Rosyjskiej (Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa) w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013.

Zmodernizowana droga krajowa nr 65 poprawi połączenie drogowe z Obwodem Kaliningradzkim, a wraz z istniejącą obwodnicą Gołdapi utworzy ponad 20-kilometrowy odcinek drogi. Nowa nawierzchnia, utwardzone pobocza oraz chodniki dla pieszych poprawią nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkich użytkowników tej trasy. W efekcie przebudowy tego odcinka, w 2015 roku przewidywana jest redukcja liczby wypadków drogowych o 10%, a ofiar śmiertelnych o ponad 15%. Poziom dofinansowania z UE to 10 mln euro.

Rozbudowę drogi zrealizuje firma Strabag, która zadeklarowała wykonanie zadania za najniższą cenę - niespełna 54 mln zł oraz w najkrótszym terminie, tj. do 5 lipca 2014 r. Po rozbudowie droga będzie miała dopuszczalne obciążenie 115 kN/oś. Szerokość jezdni będzie wynosiła 8 m – dwa pasy ruchu po 3,5 m oraz pobocza bitumiczne o szerokości po 0,5 m z obu stron.

Zadanie obejmuje m.in.: przebudowę i wzmocnienie nawierzchni drogi na długości 15,6 km, poszerzenie jezdni, przebudowę skrzyżowań, budowę i przebudowę zatok autobusowych, budowę i przebudowę chodników, regulację odwodnienia drogi, przebudowę istniejących urządzeń infrastruktury technicznej, przebudowę i budowę punktów oświetleniowych.

Ciekawostką jest fakt, że zanim rozpoczną się roboty budowlane, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu podejmie próbę wydobycia pojazdu opancerzonego z czasów II wojny światowej, który znajduje się w nasypie drogi.

Źródło: GDDKiA

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.