W Gdańsku trwa testowanie nowego rodzaju oznakowania fragmentów ścieżek rowerowych, dzięki któremu znacznie zwiększyć można bezpieczeństwo użytkowników tych ciągów komunikacyjnych.

Oznakowanie umieszczone zostało na drodze rowerowej wzdłuż alei Hallera, za skrzyżowaniem z ul. Kościuszki. Zarząd Dróg i Zieleni zamontował tam pilotażowo szereg świecących kostek ułatwiających przejazd oraz pozwalających na uniknięcie wielu niebezpiecznych zdarzeń w tym miejscu.

Droga rowerowa wzdłuż alei Hallera na całej swej długości (od skrzyżowania z ulicą Wyspiańskiego do skrzyżowania z ulicą Chrobrego) jest nieoświetlona. W większości swojego przebiegu została zaprojektowana jako odcinek prosty, jedynie za skrzyżowaniem z ulicą Kościuszki znajduje się łuk, który w porze nocnej jest bardzo słabo widoczny dla rowerzystów. Miejsce to może być potencjalnym zagrożeniem, gdyż bardzo często - po jednostajnej jeździe, czujność rowerzysty jest uśpiona i może nie spodziewać się on nagłej zmiany toru jazdy, wjeżdżając w tym miejscu prosto na trawnik.

Dlatego, dla poprawy bezpieczeństwa rowerzystów, zamontowane zostały w tym miejscu świecące kostki, które po zmroku bardzo wyraźnie oznaczają to miejsce. Kostki maja zasilanie solarne – w ciągu dnia ładowane energią słoneczną. Nie wymagają więc podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania.

Jeśli testowane urządzenia sprawdzą się, to jest duża szansa na to, iż w miarę możliwości finansowych – będą mogły być montowane także na innych gdańskich ścieżkach rowerowych.

 

Źródło: ZDiZ Gdańsk

Komentarze  
jah-jah
0 #1 jah-jah 2013-07-22 08:41
Trzeba pochwalić redakcję za te dodatkowe zdjęcia. Można było pokusić się o podanie odległości między punktami świetlnymi i jak są montowane (na klej czy wkręty?).
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.