Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podaje, że zwiększa się liczba kontroli kierowców na obecność alkoholu w organizmie. Powoli poprawiają się też statystyki wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców.

 

O 42 proc. wzrosła liczba badań kierowców na obecność alkoholu w organizmie w porównaniu do pierwszego kwartału 2013 roku. O 6 osób zmalała także liczba zabitych w zdarzeniach drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców. Odnotowano również spadek śmiertelnych wypadków z udziałem nietrzeźwych kierujących.  

Od stycznia do marca tego roku funkcjonariusze odnotowali 319 wypadków i 1 356 kolizji spowodowanych przez pijanych na drogach. W analogicznym okresie rok wcześniej doszło do 350 wypadków i 1610 kolizji. W wyniku brawury nietrzeźwych kierowców w pierwszym kwartale  2013 roku doszło do 49 śmiertelnych wypadków, w wyniku których życie straciło 53 osoby, a 23 zostały poszkodowane. W 2014 roku policjanci odnotowali spadek tragicznych zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierowców. W wyniku 34 śmiertelnych wypadków życie straciło 47 osób, a 24 osoby zostały ranne.

Na terenie całego kraju policjanci prowadzą akcje związane z tzw. trzeźwymi porankami. Chodzi o badania kierowców stojących np. w korkach, na wyjazdach z osiedli lub wjeżdżających do centrów miast. Policjanci wyrywkowo sprawdzają stan trzeźwości siedzących za kółkiem, bez legitymowania ich.  

Rutynowe działania funkcjonariuszy przynoszą efekty. Coraz mniej osób decyduje się usiąść za kółkiem z promilami we krwi. Od stycznia do marca 2014 roku policjanci ujawnili 26 868 kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odrzucającego. To o 5,5 proc. mniej niż w 2013 roku, gdy policja zatrzymała 28 433 osób pod wpływem niedozwolonych substancji.

- Częstotliwość kontroli prewencyjnych i ich nieuchronność wpływa znacząco na zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych na drogach - uważa minister Bartłomiej Sienkiewicz. W 2013 r. w porównaniu do 2012 r. liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach zmniejszyła się o 8 proc. Tendencja spadkowa widoczna jest również już w tym roku.

Walka z pijanymi kierowcami to jeden z priorytetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Od 2009 roku liczba kontroli trzeźwości wzrosła z ponad 2,3 mln do ponad 8,8 mln rocznie.

Źródło: MSW

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.