Innovation Awards 2016 winnersW Amsterdamie rozpoczęły się największe na świecie targi drogowe. Targi Intertraffic potrwają do 8 kwietnia, ale już podczas otwarcia przyznano prestiżowe Nagrody Innowacji w pięciu kategoriach: Infrastruktura, Zarządzanie Ruchem, Bezpieczeństwo, Parkowanie i Inteligentna Mobilność.

Głównym zwycięzcą została czeska firma CROSS Zlín za produkt InVipo, czyli inteligentną platformę integrującą i wizualizującą dane, pośredniczącą między technologią a końcowym użytkownikiem. Służy do zbierania danych, monitoringu i integrowaniu projektów ITS w miastach. InVipo jednocześnie wygrał w swojej kategorii (Inteligentna Mobilność). Jury było pod dużym wrażeniem możliwości integrowania różnorodnych danych, w tym dotyczących natężenia ruchu, dostępności miejsc parkingowych, informacji drogowych i pogodowych w jednej, łatwo dostępnej platformie internetowej. Doceniono także, że nowe strumienie danych mogą być łatwo dodawane do tych już gromadzonych. Stwierdzono, że dni prostego zarządzania ruchem są już policzone i w przyszłości liczyć się będzie tylko inteligentne zarządzanie miastem.

W kategorii Infrastruktura wygrała Smart Ultimate Lightening (holenderskiej firmy HR Groep B.V.), czyli specjalna folia iluminacyjna, z wdrukowanymi czujnikami i możliwością magazynowania energii. Wykorzystywana jest na znakach drogowych, które dzięki właściwościom folii, są bardziej widoczne. Dzięki przezroczystej warstwie komórek fotowoltaicznych cała powierzchnia znaku działa jak panel słoneczny. Jury doceniła tym razem łatwość instalacji, wpływ na poprawę bezpieczeństwa i wydajność produktu.

Za najlepsze urządzenie w kategorii Zarządzanie Ruchem uznano Speedlane (amerykańskiej firmy Houston Radar). To przyrząd, który zamontowany w pobliżu jezdni śledzi co dzieje się na pasie ruchu: typ pojazdów, oblicza zajętość pasa, odległości między pojazdami i ich średnią prędkość. Ponieważ może być łatwo i szybko montowany za pomocą taśmy, może być w danym miejscu wykorzystywany czasowo lub na stałe. Ponadto, jest zasilany energią słoneczną. Po zainstalowaniu można rozpocząć transmisję danych na serwerze prawie natychmiast.

Jury przyznało także nagrodę w kategorii Bezpieczeństwo brytyjskiemu systemowi WheelRight Tyre Condition Management. Obejmuje on czujniki zamontowane w nawierzchni, które automatycznie mierzą ciśnienie w oponach, wagę pojazdu, głębokość bieżnika itp. podczas przejazdu samochodów. Rozwiązanie jest łatwe w użyciu, nie wymaga żadnego wyposażenia, natychmiast identyfikuje pojazd i raportuje o wszelkich nieprawidłowościach.

Natomiast najlepszym produktem w kategorii Parkowanie okazało się RingGo (holenderskiej grupy Parkmobile). To rozwiązanie, które wynajduje dla kierowcy miejsce parkingowe, doprowadza go do niego i pozwala od razu zapłacić. Produkt wykorzystuje unikalny algorytm, który łączy dostępne dane dotyczące miejsc parkingowych z informacjami przesyłanymi w czasie rzeczywistym z czujników w zatokach parkingowych. Jury doceniło przede wszystkim algorytm predykcyjny, który określa prawdopodobieństwo dostępności nawet tych miejsc, które nie są wyposażone w czujniki.

W tym roku o Nagrodę Innowacji Intertraffic ubiegało się ponad 90 wystawców. Już kilka miesięcy temu jury wybrało 15 finalistów, po trzech w każdej kategorii.

Tł. Ilona Hałucha

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.