Mobilność

image010Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił dwóch kredytów o łącznej wartości ponad 320 mln zł na zakup nowoczesnych i energooszczędnych niskopodłogowych tramwajów dla Krakowa i miast Aglomeracji Górnośląskiej. EBI będzie wspierać również modernizację istniejącego taboru i infrastruktury na Śląsku.

P8230022Kraków był pierwszym polskim miastem, które opracowało i przyjęło politykę zrównoważonego transportu. To był rok 1993. Zwrócono wtedy uwagę na kwestię priorytetu transportu zbiorowego, a także przewóz towarów. Głównym celem było stworzenie warunków dla sprawnego, bezpiecznego, ekonomicznego i ekologicznego przemieszczania się. Aktualizacja tego dokumentu nastąpiła w 2007 roku i objęła lata 2007-2015.

33Pierwsza w Kielcach budowa typu „Park and Ride” nawiązująca do europejskiego modelu wyprowadzenia ruchu pojazdów z centrów miast jest już otwarta. Zakończyła się budowa pętli autobusowej wraz z parkingiem przesiadkowym na kieleckiej Bukówce. Prace prowadzone były od października 2014 r.

P8260887W czwartek (9 lipca) w Bydgoszczy zaczną się pierwsze prace przy budowie węzłów integrujących kolej oraz komunikację miejską. W ramach tego przedsięwzięcia zmodernizowane zostaną stacje Bydgoszcz Leśna i Bydgoszcz Bielawy oraz przystanek Bydgoszcz Błonie.

edroga1008Duże natężenie ruchu to poważny problem miast. Coraz więcej czasu potrzebujemy na przemieszczanie się z miejsca na miejsce, coraz więcej wydajemy na to pieniędzy, a w zamian otrzymujemy: stres, wypadki, hałas i zanieczyszczenie powietrza. Systemy ITS mogą być sposobem na ograniczenie wszystkich tych niepożądanych zjawisk. Na całym świecie, a coraz częściej również w Polsce, korzysta się z zalet Inteligentnych Systemów Transportowych, a zwłaszcza ze sterowania sygnalizacją świetlną, dynamicznej informacji o funkcjonowaniu komunikacji czy wolnych miejscach parkingowych, czy bieżącego wyznaczania alternatywnych tras i itp.

edroga138Mniej wypadków drogowych oraz spadek liczby zabitych i rannych osób - tak przedstawia się czerwcowy bilans bezpieczeństwa na polskich drogach. Czerwiec był pierwszym pełnym miesiącem, w którym obowiązywały nowe przepisy ruchu drogowego - od 18 maja kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h tracą prawo jazdy na 3 miesiące.