ulatwienia ŁDZ fabr 2W prawie 30 miejscach użyteczności publicznej w Łodzi od kilku miesięcy działają specjalne urządzenia pomagające poruszać się po nich osobom z dysfunkcjami wzroku. W ubiegłym tygodniu w ten sam sposób miasto oznaczyło dworzec autobusowy na Łodzi Fabrycznej.

 

- Urządzenia współpracują z aplikacją stworzoną specjalnie w tym celu i będącą bezpłatnie do pobrania na telefon – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi. - Do wczoraj w Łodzi było 38 takich urządzeń. Np. w UMŁ na Piotrkowskiej 104 zainstalowano dwa, zaś w EC1 - nawet trzy. Kolejne 14 pojawiło się na należącym do miasta dworcu PKS Łódź Fabryczna.

Koszt instalacji takich urządzeń to ok. 1000 zł za "uzbrojenie jednego adresu".

- Dodam, że na początku urządzenia zainstalowaliśmy też w pięciu naszych centrach medycznych: dwóch szpitalach oraz trzech najczęściej odwiedzanych przychodniach, np. tam gdzie prowadzona jest rehabilitacja. Właśnie rozszerzamy go na wszystkie 30 naszych miejskich przychodni. Jesteśmy w trakcie uzbrajania poradni w urządzenia – dodaje wiceprezydent Wieczorek.

Ale od początku pojawienia się tego projektu - ze strony samych osób niewidomych
i niedowidzących - była jeszcze jedna prośba i sugestia: żeby takie urządzenia pojawiły się na największym i najważniejszym dworcu kolejowym w Łodzi: na Dworcu Fabrycznym należącym do PKP.

- W grudniu 2018 r. rozmawiałam w tej sprawie z panem Januszem Rauem, menadżerem dworca Łódź Fabryczna – mówi Katarzyna Tręda-Pisera, Łódzki Rzecznik Osób Niepełnosprawnych. – Miasto właśnie założyło totupointy na dworcu autobusowym. Mamy nadzieję, że tym samym zachęcimy władze dworca kolejowego do tego samego działania. Jeszcze dziś złożę u pana Janusza Raua pismo. Oferujemy wszelką pomoc. My już mamy doświadczenie przy instalowaniu urządzeń.

Pomysłodawcą urządzeń jest Jan Szuster, niewidomy inżynier.

- Totupointy na dworcu PKP zainstalowałem na co drugim słupie wspierającym halę, co daje właściwy sygnał dla osoby niewidomej przy każdym z 24 stanowisk dworca – tłumaczy Jan Szuster. – Sygnał ze znaczników odbieram albo na telefonie albo na specjalnym urządzeniu w lasce, której używa większość osób niewidomych. Koszt zainstalowania 14 urządzeń to ok. 15 tys. zł.

Udogodnienia w Łodzi dla osób z niepełnosprawnościami – również z dysfunkcją wzroku:

1. Totupointy
Od 2018 r. w instytucjach użyteczności publicznej pojawiły się urządzenia pomagające poruszać się po nich osobom z dysfunkcjami wzroku. Urządzenia współpracują z aplikacją stworzoną specjalnie w tym celu i będącą bezpłatnie do pobrania na telefon.

2. W wyszukiwarce miejsc dostępnych dla osób niepełnosprawnych "niepełnosprawnik.pl" pojawiła się w 2018 r. Łódź. W wyszukiwarce znajdziemy informację m.in. czy z przystanku, do którego dotrę odjeżdża tramwaj niskopodłogowy, czy do restauracji, którą zamieszczono na stronie "niepełnosprawnik" wejdę z psem przewodnikiem czy w urzędzie, do którego idę są np. totupointy i przyjmie mnie tłumacz języka migowego. Łódzki Infosys tworzy aplikację dla tej funkcjonalności.

3. Karta Bez Barier
Z ulgami i bonifikatami dla osób z niepełnosprawnościami. Wprowadzona przez Łódź w październiku 2018 r.

4. Od 2017 roku inwestycje np. drogowe planowane przez miasto są konsultowane
z Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych.

5. Na przystankach MPK zainstalowane są tablice informacyjne o odjazdach tramwajów i autobusów - z możliwością włączenia powiadomienia głosowego dla osób niewidzących.

Źródło: UM Łódź

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.