edroga218W lutym każdy może oddać swój głos na polskie drzewo w corocznym konkursie Europejskie Drzewo Roku. W tym roku naszym kandydatem jest topola Helena z Helu - zwyciężczyni krajowej edycji konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Klub Gaja. Spośród drzew z 13 europejskich krajów rywalizację wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów.

 

Dawniej 220-letnia Helena stała w towarzystwie bliźniaczej topoli, która nie wytrzymała jednak silnego naporu wiatru. Pozostał po niej tylko pień, z którego stworzono rzeźbę przedstawiająca rybaków wciągających sieci do łodzi. Tym samym powstał pomnik nawiązujący do historii miasta i jego rybackiej tradycji.

Z polską topolą konkurować będą drzewa z 12. europejskich krajów, m.in. rzadka lokalna odmiana jabłoni na Słowacji, największy na świecie dąb korkowy w Portugalii, odnotowany w księdze Guinnessa, dąb będący symbolem skautingu w Wielkiej Brytanii i wiele innych niezwykłych drzew, które przeżyły powódź, ogień czy choroby - ale wciąż żyją dzięki swoim opiekunom. Historie wszystkich drzew biorących udział w konkursie można przeczytać na www. treeoftheyear.org.

- Czy topola Helena powtórzy zeszłoroczny sukces dębu Józef, który został Europejskim Drzewem Roku 2017, zdobywając ponad 17 tysięcy głosów internautów? Bardzo na to liczę, ja i wszystkie osoby oraz instytucje, którym zależy na dobru polskiej przyrody. Zwycięzcę plebiscytu poznamy już 21 marca podczas uroczystej gali rozdania nagród w Brukseli. Tymczasem zapraszamy do głosowania i poznawania historii tych niezwykłych drzew, które śmiało możemy nazwać „zielonymi skarbami” Europy – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku podkreśla emocjonalny związek między drzewami i lokalnymi społecznościami. Podczas plebiscytu, który trwa od 1 do 28 lutego 2018 r. każdy może oddać swój głos na dwa drzewa. W ostatnim tygodniu (od 22 do 28 lutego ) głosowanie jest tajne, co oznacza, że na stronie internetowej nie można zobaczyć aktualnej liczby głosów.

Głosy na polskie drzewo można oddać na stronie www.treeoftheyear.org.

Źródło: Klub Gaja

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.