forest 849627 960 720Znane są już wyniki konkursu Europejskie Drzewo Roku 2018. Zwycięzcą tegorocznego konkursu został 200-letni śpiewający dąb korkowy Świstak z Portugalii. Nasza polska topola Helena z Helu, zwyciężczyni konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2017 zajęła 11. miejsce. Wyniki europejskiego plebiscytu zostały ogłoszone z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 

Zwycięski dąb Świstak zawdzięcza swoje imię rozlicznym ptakom goszczącym w jego gałęziach. W 1988 roku został zarejestrowany w Księdze Guinessa jako „największy dąb korkowy na świecie”. Przedstawiciele laureata otrzymali unikatowe drewniane trofeum, które każdego roku przechodzi od zwycięzcy do zwycięzcy. Zaprojektował i wykonał je czeski artysta Martin Patřičný. Statuetka waży 4 kg i ma 70 cm długości. Wykonana jest z różnych gatunków drewna reprezentujących europejską różnorodność drzew. W zeszłym roku powędrowała do polskiego dębu Józef z Wiśniowej w województwie podkarpackim, który został Europejskim Drzewem Roku 2017. Teraz otrzymał ją zwycięski dąb Świstak.

W lutym tego roku mieszkańcy 13. krajów Europy oddawali głosy na swoje ulubione drzewa ubiegające się o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2018. Podczas głosowania oddano 200 tys. głosów (dąb Świstak zdobył ich ponad 26 tys.). Drugie miejsce przypadło Starożytnym wiązom w Cabeza Buey z Hiszpanii (ok. 22 tys.), trzeci na podium stanął dąb zwany „Nestorem Biełgorodzkich Lasów" z Rosji (ponad 21 tys.). Polska topola Helena z Helu zdobyła prawie 11 tys. głosów internautów i zajęła 11. miejsce.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku organizowany jest przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 2011 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Organizatorem polskiej edycji jest Klub Gaja.

Źródło: Klub Gaja

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.