IMG 2198W Krakowie ruszyły konsultacje społeczne dotyczące przyjętej 12 listopada przez Zarząd Województwa Małopolskiego uchwały antysmogowej. Konsultacje w sprawie nowych przepisów potrwają do 8 grudnia, następnie uchwała trafi na sesję Sejmiku Województwa Małopolskiego, gdzie o jej przyjęciu zadecydują radni województwa.

Uchwała antysmogowa dotyczy Krakowa i wprowadza całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w kotłach, piecach i kominkach. Jako dopuszczalne do stosowania rodzaje paliw przepisy określają paliwo gazowe i lekki olej opałowy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.
 
Uwagi i wnioski do projektu uchwały można składać w terminie do 8 grudnia 2015 r., elektronicznie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pisemnie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Środowiska, 30-017 Kraków, ul. Racławicka 56 lub ustnie.
 
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Komentarze  
Andrzej
+1 #1 Andrzej 2015-11-17 12:48
Szanowni bez-radni galicyjskiej stolicy.Oczywiscie macie racje zakazujac palenia weglem itd..To sa powody smogu nad Krakowem.Ale czy jedyne?Jakos nie slychac zebu JKM (Mac) prof.Majchrowski (nie zawsze tytul prof jest oznaka madrosci) glosil jak odciazyc Krakow a przede wszystkim Centrum od ruchu samochodowego.Gdzie walenie w piesia w stol na temat Obwodnicy Polnocnej ktora skierowala by ruch na trasie Warszawa -Rzeszow -Chyzne poza Krakow.Dzis caly ruch z kierunku Radom-Kielce i dalej odbywa sie ulica 29-og listopada a potem Opolska.A to przeciesz juz prawie Centyrum Krakowa.Czy nikt z szanownych bezradnych nie zastanowil sie co by bylo gdyby ta obwodnica istniala i Krakow mialby pelna obwodnice? A co ze starymi samochodami smrodzacymi ze dech zapiera stojacymi w wiecznym korku na Alejach? Czy nie mozna pojsc przykladem Berlina i zakazac im wjazdu w pewne czesci Krakowa jak np Centrum (wystarczy ze Planty beda granica).Przeciez Berlin to juz dawno rozwiazal i tam zeby wjechac do Centrum trzeba miec plakietke swiadczaca o "czystosci ekologicznej" samochodu.A co z preferencja samochodow ekologicznych jak samochody elektryczne i hybrydy?Czy np mozliwosc parkowania za darmo nie byla by zacheta do kupowania takich samochodow (oczywiscie centusie licza kase i gdzies maja taki drobiazg jak czystsze powietrze )? Oslo to juz dawno rozwiazalo pozwalajac na jazde samochodom elektrycznym po busspasach.Mam wrazenie ze bezradni z szacownym profesorem zwanym w Krakowie nomen omen Majchrem jakos nie dostrzagaja ze problemem Krakowa jest tez ruch samochodowy.Typowy przyklad bezradnosci radnych ktorzy dostapili madrosci wszelakiej z chwila wyboru.Bo przedtem to jakos z tym bylo nie zawsze szczegolnie.Ale po wyborze dostapili laski madrosci zeslanej im z Niebios.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kamil27
0 #2 Kamil27 2015-11-27 18:39
Zakaz palenia węglem w Krakowie jest dyskryminacją właścicieli domków. Trzeba zwrócić uwagę na stan rzeczywisty, bowiem latem kiedy ruch samochodowy jest zdecydowanie mniejszy niz obecnie i myte są ulice, a mimo to występuje smog tzn. że idzie się w złym kierunku. Wprowadzenie zakazu palenia węglem, jesli w ogóle taki zakaz powinien być to trzeba to zrobić globalnie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Andrzej
+1 #3 Andrzej 2015-12-01 14:55
Cytuję Kamil27:
Zakaz palenia węglem w Krakowie jest dyskryminacją właścicieli domków. Trzeba zwrócić uwagę na stan rzeczywisty, bowiem latem kiedy ruch samochodowy jest zdecydowanie mniejszy niz obecnie i myte są ulice, a mimo to występuje smog tzn. że idzie się w złym kierunku. Wprowadzenie zakazu palenia węglem, jesli w ogóle taki zakaz powinien być to trzeba to zrobić globalnie.

Nie do konca sie z tym zgadzam ale zwrociles uwage na jedna rzecz. Nie zgadzam sie z tym ze latem ruch samochodowy w Krakowie jest mniejszy.Moim zdaniem jest na podobnym poziomie co zima a jak juz nawet mniejszy to nieznacznie.Ale latem pali sie w piecach zdecydowanie mniej (nie liczac tych ktorzy podgrzewaja wode ale to zdecyodwanie inna skala niz zima).A tak jak slusznie piszesz jest smog. Stad problem smogu nad Krakowem to nie tylko problem piecow ale w duzym stopnu to problem ruchu samochodowego.Stad trzeba sie powaznie pochylic nad tym problemem a nie walic w czambul wlascicieli domow palacych weglem.Dziwne ze bezradni jakos nie krzycza ze zamkniecie obwodnicy Krakowa odciazylo by miasto od ruchu samochodowego.A dlaczego nie podejmuje sie dzialan promujacych czystsze samochody (jak np elektryczne czy hybrydy).Dlaczego np nie pojsc sladem Berlina czy Londynu czy Sztohkolmu czy Oslo? Dlaczego majcher wywaza otwarte drzwi.Czyzby ambicja profesorska mu nie pozwalala na "plagiat"? A moze uznal ze jest juz Skarbnica Wiedzy Skonczonej i nikogo sluchal juz nie bedzie? Moim zdaniem pierwszy problem to wywalenie majchra i jego stechlej kliki i wpuszczenie na ich miejsce ludzi z wiedza, wyobraznia i odwaga a nie tylko ludzi zamnknietych w starym ukladzie pod przewodem Majchra.To jest klucz do zmian.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.