Spis treści

Weryfikacja i kalibracja przyjętej metody obliczeniowej

W ramach prac nad mapami akustycznymi niezbędne jest wykonanie weryfikacji i ewentualnej kalibracji przyjętej metody obliczeniowej RMR [13]. Do tej pory nie zostały wypracowane jednolite procedury wykonywania badań kalibracyjnych [16]. Podstawowym kryterium weryfikacji metody obliczeniowej powinna być w przypadku map akustycznych minimalizacja różnicy pomiędzy wynikami pomiarów hałasu i obliczeń. Jako kryterium zaleca się w metodyce za Wytycznymi [16] przyjąć odchylenie standardowe różnicy pomiędzy wartością obliczoną LAobl i pomierzoną LApom hałasu dla n poziomów równoważnych z okresu jednej godziny, według wzoru:

Warunek ten jest konieczny do stwierdzenia zgodności pomiędzy wynikami pomierzonymi i obliczonymi. Nie jest to warunek wystarczający, gdyż w niektórych sytuacjach należy wykonać kalibrację modelu obliczeniowego. Kalibrację modelu należy również wykonać poprzez określenie dla powyższych wielkości: odchylenia średniego, przedziału ufności (95%), odchyleń maksymalnego i minimalnego.

Wybór oprogramowania do obliczeń akustycznych

Wybór odpowiedniego oprogramowania komputerowego do wykonywania obliczeń akustycznych związany jest głównie z realizacją przez to oprogramowanie podstawowych algorytmów metod obliczeniowych dla linii kolejowych. Obecnie stosowanych jest kilka pakietów komputerowych realizujących algorytmy założonych metod oraz posiadających odpowiednią funkcjonalność. Należą do nich takie pakiety programowe jak [16]: Cadna/A, IMMI, LIMA, MITHRA, SoundPLAN, NoiseMap, Predictor. W większości przypadków pakiety te różnią się pomiędzy sobą liczbą dostępnych funkcji oraz specyfiką funkcjonalności.

Wykorzystywany pakiet oprogramowania powinien spełniać również dodatkowe kryteria związane z możliwością:

  • wykonywania obliczeń dla zadanych zestawów danych, zarówno pojedynczego, jak i grupy odcinków linii kolejowych (większych obszarów obliczeń),
  • łatwego importu danych bazyNMT ,
  • możliwości wizualizacji NMT bezpośrednio w tym pakiecie programowym,
  • realizacji większości rodzajów map akustycznych i zestawień wymaganych zapisami dyrektywy [1] wraz z ich wizualizacją (np. analiza zagrożeń poszczególnych terenów itp.),
  • łatwej integracji z pakietami GIS - łatwej wymiany danych i wyników.
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.