Screenshot262Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku przygotował 10 tysięcy stugramowych woreczków z ziarnem dla zimującego w mieście ptactwa. W tym tygodniu zacznie napełniać nimi kaczkomaty, które stoją w 22 lokalizacjach.

 

Drewniane budki-zasobniki zlokalizowane są głównie przy zbiornikach wodnych. Zimujące ptaki wodno-lądowe póki co radzą sobie same. Dopiero kiedy ziemię pokrywa warstwa śniegu, a zbiorniki zaczynają zamarzać trzeba im pomagać. Zbyt wczesne dokarmianie może spowodować, że ptaki stracą instynkt migracji i naturalną potrzebę szukania pokarmu.

Choć chętnie dokarmiamy zimą zwierzęta, nie wszyscy jeszcze wiemy czym karmić. Akcja „Nie chlebem” ma więc także wymiar edukacyjny, bowiem kaczkomaty wyposażone są w tablice informacyjne. Kilka z nich, tych najbardziej zniszczonych, jeszcze w styczniu zostanie wymienionych na nowe.

Chleb to dla ptactwa niezdrowa dieta. Dodatkowo powoduje spustoszenie w ekosystemie.

Screenshot321Eksperci ostrzegają, że dokarmianie ptactwa chlebem, a w szczególności chlebem białym, przetworzonym, może prowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci zwierząt. Woreczki przygotowane przez ZDiZ wypełnione są zdrową mieszanką ziaren, która zawiera m.in. pszenicę, groch żółty, groch zielony, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak i jęczmień. Specjalnie przygotowana karma jest oczywiście bezpłatna i ogólnodostępna.

Przyrodnicy zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt. Chleb wrzucony do zbiornika wodnego tonie i gnije, powodując spustoszenia w ekosystemie. Gnijący chleb powoduje nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych, które pochłaniają tlen i wydzielają toksyny groźne dla ryb i kaczek. Nadmiernie rozwijająca się bujna roślinność utrudnia dostęp światła, a w rezultacie ogranicza lub hamuje proces fotosyntezy.

Kaczkomaty znajdują się:
- w Parku Oliwskim,
- w Parku Przymorze,
- przy zbiorniku Wileńska,
- przy zbiorniku Srebrniki,
Screenshot263Screenshot264- przy zbiorniku przy ul. Wielkopolskiej,
- przy zbiorniku Augustowska,
- przy zbiorniku Świętokrzyska I,
- przy zbiorniku Świętokrzyska II,
- przy zbiorniku Jeleniogórska,
- przy zbiorniku Madalińskiego,
- w Parku Oruńskim,
- przy zbiorniku Platynowa
- w Parku Chirona,
- w Parku Reagana (dwa dystrybutory),
- przy promenadzie ul. Jantarowa
- nad potokiem Oliwskim na wys. ul. Subisława
- nad potokiem Oliwskim na wys. ul. Rzepichy
- Park Jelitkowski przy mostku
- przy zbiorniku Spacerowa
- nad Strzyżą zieleniec Uphagena
- zieleniec przy ul. Cedrowej
- zieleniec przy ul. Piekarniczej

Paczuszki z ziarnem będą uzupełniane na bieżąco podczas czynności związanych z utrzymaniem czystości wokół zbiorników wodnych. Taka kontrola w zależności od lokalizacji jest przeprowadzana codziennie lub trzy razy w tygodniu.

Źródło: ZDiZ w Gdańsku

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.