Spis treści

Etap specyfikacji

Ten etap musi precyzować odpowiednie gatunki pnączy uwzględniając ich odmiany. Oznaczona powinna być minimalna wielkość rośliny i jej podstawowe cechy określające jakość wykorzystywanych pnączy. Specyfikacja podaje również wiele innych parametrów istotnych dla zadania.

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem powstanie zatwierdzona nowa ogólna i szczegółowa specyfikacja techniczna aktualizująca i weryfikująca zmiany na rynku hodowli roślin.

Etap sadzenia

Szczegółowe instrukcje związane z sadzeniem odpowiednich roślin stanowią podstawową wiedzę,  i zadaniem nadzoru jest kontrola poczynań na tym  etapie, który jest z perspektywy ostatnich 15 lat być może właśnie najsłabszym ogniwem, mającym decydujący wpływ  na powodzenie przedsięwzięcia. Jest to etap, gdzie popełniane są liczne błędy, będące wynikiem przede wszystkim braku wiedzy.

Etap utrzymania i pielęgnacji

To niezwykle ważny etap dla pnączy. Pierwsze trzy sezony to być albo nie być dla większości z nich. To proces dość kosztowny i wymagający dokładności i solidności. Obejmuje szeroki zakres działań - od podlewania i plewienia, poprzez nawożenie i eliminację szkodników.

Czynniki mające wpływ na warunki wzrostu i rozwoju roślin wzdłuż tras komunikacyjnych dzielą się na trzy kategorie:

  • czynniki abiotyczne, które obejmują siedlisko, czyli glebę i wodę oraz klimat, tj. temperaturę, opady, wiatr, nasłonecznienie, mikroklimat i inne,
  • czynniki biotyczne, dotyczące wpływu świata ożywionego na rozwój roślin; czynnikiem biotycznym środowiska są właściwości glebowe, fauna, flora oraz człowiek,
  • czynniki antropogeniczne - to ostatnio dodawana sztuczna grupa czynników związanych z szeroko pojętym wpływem człowieka na środowisko, w tym także na rośliny (dobór gatunkowy, wskazania realizacyjne zawarte w projektach, wykonanie prac nasadzeniowych i pielęgnacyjnych z uwzględnieniem ich terminów i jakości wykonania, zimowe utrzymanie dróg powodujący wzrost zasolenia, zanieczyszczenie komunikacyjne w postaci tlenków  siarki, azotu i węgla jak również pyły i substancje ropopochodne).

Fot. 2. Roślinność porastająca ekran w bezpośredniej bliskości pasa drogowego jest narażona na działanie związków soli i zanieczyszczeń w postaci tlenków i substancji ropopochodnych. Skutkiem tego jest obumieranie liści na dolnych partiach roślin lub w sytuacjach ekstremalnych całej flory.

Najważniejsze czynniki wpływające na nasilenie procesu zamierania roślin, w tym również pnączy wzdłuż dróg i autostrad, to: susza, zasolenie, niewłaściwy dobór  gatunków roślin do warunków siedliskowych, błędy projektowe i realizacyjne, szkody powodowane przez patogeny i szkodniki, insolacja (skrajne temperatury i nasłonecznienie), zanieczyszczenia komunikacyjne.

Przemysław Czaja
TECHBUD Kraków

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.