policja poznan spalinyPonad 600 skontrolowanych pojazdów ma na swoim koncie specjalistyczny samochód poznańskiej policji. Co piątemu kierowcy zatrzymano dowód rejestracyjny. Auto w czerwcu wyjechało na ulice łapać trucicieli.

 

Samochód Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii pomaga mundurowym skuteczniej karać kierowców, którzy zanieczyszczają powietrze w mieście. Pojazd, oprócz tradycyjnego sprzętu policyjnego, zaopatrzony jest w specjalistyczne urządzenia, m.in. dymomierz i analizator spalin, które pozwalają sprawdzić czy auta (zarówno z silnikami diesla, jak i benzynowymi) nie emitują zbyt wielu szkodliwych spalin. Samochód wyposażony jest także w część biurową. Do dyspozycji policjantów są np. siedzenia i robocze stoliki, umożliwiające bieżące wypełnianie i weryfikowanie dokumentów, a także mała szafka, w której można przechować druki.

- Po poznańskich drogach porusza się wiele pojazdów w różnym stanie, więc na pewno sprzęt będzie często używany - dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców miasta i turystów - mówił podczas przekazania pojazdu insp. Piotr Mąka, komendant wojewódzki policji w Poznaniu.

Rzeczywiście, specjalistyczny samochód doskonale spełnia swoją rolę. W ciągu 3 miesięcy (od czerwca do końca sierpnia) poznańscy policjanci skontrolowali z jego pomocą 649 pojazdów. Ponad 1/4 z kierowców (180) została ukarana mandatami, kolejne 65 otrzymało poczuczenia. Funkcjonariusze zatrzymali też 164 dowody rejestracyjne.

Miasto Poznań dofinansowało zakup samochodu kwotą 150 tys. zł, drugie tyle dołożyła Komenda Główna Policji.

Źródło: UM Poznań

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.