e smogJeszcze do niedawna smog uważany był za dość specyficzne zjawisko – połączenie dymu i mgły. Dziś termin ten stał się w Polsce synonimem złego powietrza. W Polsce używa się tego słowa mając na myśli dym i zanieczyszczenia przemysłowe, motoryzacyjne, czy też wytwarzane przez gospodarstwa domowe.

 

W ich skład wchodzą tzw. pyły zawieszone – jak PM10 i PM2,5, które oznaczają wielkość ich cząsteczek. Są bardzo znikome, przenikają do naszych płuc, a najdrobniejsze z nich – aż do krwioobiegu, stając się wszechobecne w organizmie. W smogu znajduje się także rakotwórczy węglowodór aromatyczny o nazwie benzoalfapiren. Pomiary tej substancji w powietrzu wykazują w Polsce roczne stężenia przekraczające średnie normy aż o 500-600 proc.

– W 2018 roku w Nowym Targu odnotowano, że rakotwórcza substancja przekroczyła dopuszczalne stężenie aż 18-krotnie – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. – Szkodliwy benzoalfapiren występuje także w dymie tytoniowym. Można więc przeliczyć ekwiwalent pochłanianych substancji rakotwórczych. Oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem odpowiada wypalaniu dziennie jednej paczki papierosów. Jakość powietrza w Polsce plasuje nas w niechlubnej czołówce najmocniej zanieczyszczonych państw europejskich. Spośród 50 najbardziej skażonych miast, aż 36 znajduje się w naszym kraju. To bardzo dosadnie pokazuje skalę problemu, z jakim mamy do czynienia. Porównując stężenia pyłów zawieszonych w miastach takich, jak Londyn, Paryż czy Barcelona do mniejszych miejscowości i wsi w Polsce okazuje się, że w tych małych ośrodkach powietrze jest dużo gorszej jakości niż w europejskich metropoliach. Pod względem obecności benzoalfapirenu niekwestionowanie zajmujemy pierwsze miejsce. Wielokrotne przekraczanie dopuszczalnego stężenia tej rakotwórczej substancji jest wręcz niebywałe. W innych krajach wynosi ono poniżej lub też niewiele powyżej normy – alarmuje Siergiej.

Źródło: eNewsroom

Komentarze  
Damian
0 #1 Damian 2020-03-15 12:56
Dlaczego nikt nie mówi ile z Anglii że stanów i z Niemiec śmieci przywozi się do Polski? Znam firmę która ma bardzo dużo zleceń na transport odpadów do Polski z tego rząd ma duże pieniądze a mówią na Polaków że w Polsce najwieksze zanieczyszczenia.... Dlaczego tego rząd nie może zatrzymać tylko biednym Polakom każe wymianę piecy zakaz palenia węglem i drzewem? Ludzie obudź ie się poczytajcie ile chemii ile wszystkiego jakie zanieczyszczenia się wytwarzają przy produkcji jednego wiatraka którego cena jest kosmiczna
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.