Ponad 10 tys. metrów kwadratowych łąk kwietnych zasieją tej wiosny wspólnie z mieszkańcami warszawscy ogrodnicy. Razem z warszawiakami poszukiwane będą również miejsca, w których warto zasiać kwiaty jednoroczne takie jak warszawianka, maki czy chabry.
– Warszawiacy, podobnie jak my, chcą, aby stolica była zielona. Świadczą o tym m.in. projekty składane do budżetu partycypacyjnego. Dotychczas zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt inicjatyw mieszkańców związanych z zakładaniem łąk kwietnych. Nie inaczej będzie w tym roku. Właśnie przystępujemy do ich wysiewu – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
– W naszej dzielnicy realizowanych jest wiele zielonych przedsięwzięć. Obok tych dużych, takich jak budowa parku Zachodniego czy „zielonej ściany” na ul. Wawelskiej, prowadzone są również te małe i lokalne. Między innymi wprowadzamy zieleń na osiedlowe podwórka, a teraz siejemy również kwietne łąki – mówi Katarzyna Łęgiewicz, burmistrz dzielnicy Ochota m.st. Warszawy
Warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy będą zakładać łąki kwietne do połowy maja. Powstaną w kilku lokalizacjach m.in. na Ochocie przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., na Woli przy ulicach Okopowej i Wolskiej oraz na bulwarach wiślanych – w pasach oddzielających bulwar Grzymały-Siedleckiego od jezdni Wisłostrady.
W każdej z lokalizacji przygotowany zostanie fragment pola do wysiania łąki przez warszawiaków. Na miejscu będą na nich czekać m.in. przygotowane woreczki z nasionami, ale także niespodzianki związane z ogrodnictwem. Łąki wysiewane będą:
• Ochota – trawnik rozdzielający jezdnie ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., po południowej stronie ronda Zesłańców Syberyjskich;
• Ursynów – trawnik położony w południowo-wschodniej części skrzyżowania al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Beli Bartoka;
• Śródmieście – pasy zieleni oddzielające bulwar Grzymały-Siedleckiego od jezdni Wisłostrady;
• Mokotów – trawnik położony po zachodniej stronie ul. Jana III Sobieskiego, na odcinku od ul. L. Idzikowskiego do wysokości ul. W. Hańczy;
• Wola – trawnik położony po zachodniej stronie ul. Okopowej, przy murze Cmentarza Żydowskiego, na odcinku od CH Klif do ul. Anielewicza;
• Bielany – trawnik rozdzielający jezdnie ul. Kasprowicza, przed rondem Hutników Warszawskich (w pobliżu stacji metra Wawrzyszew); trawnik po południowo-wschodniej stronie ul. Wrzeciono, na wysokości ul. J. Sawy Calińskiego; trawnik po północnej stronie ul. Królowej Jadwigi, na wysokości ul. Radeckiej oraz trawnik po północno-zachodniej stronie skrzyżowania ul. Wazów i Anny Jagiellonki.
Kwietna łąka powstanie również przy ul. Wolskiej – w pasie środkowym – wzdłuż torów tramwajowych przed ulicą Elekcyjną.
To jednak nie jedyny sposób zakładania nowych łąk kwietnych w Warszawie
– Wspieramy rozwój bioróżnorodności w Warszawie i dlatego nowe łąki powstaną także poprzez ograniczenie częstotliwości koszenia. W tym roku przeprowadzimy pilotaż tego projektu w kilku lokalizacjach. Zobaczymy jak odbiorą ten pomysł warszawiacy – zapowiada Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Natura zawsze dokonuje lepszych wyborów niż człowiek, dlatego na naturalnych łąkach kwietnych znajdziemy najbardziej odporne na warunki miejskie rośliny, a same łąki będą bardziej witalne – dodaje.
Koszenie traw zostanie w tym roku ograniczone na powierzchni ok. 50 ha w obszarze zieleni przyulicznej (m in. przy ulicach: Przyczółkowej, Modlińskiej. Al. Jerozolimskich, Potockiej, Wisłostradzie, Wybrzeżu Gdyńskim, Radiowej) oraz w wybranych lokalizacjach w parkach miejskich (np. na Polu Mokotowskim czy w Parku Skaryszewskim oraz na stokach Cytadeli).
Warszawscy ogrodnicy zachęcają mieszkańców również do przekazywania informacji na temat zaniedbanych przestrzeni, np. w sąsiedztwie murków oporowych, a także pustych mis drzew czy też „wydepczysk”.
– Zbieramy te informacje, by jeszcze pod koniec maja ruszyć z akcją wysiewu kwiatów jednorocznych. Do tej akcji również zaprosimy mieszkańców, a tam gdzie to konieczne przygotujemy odpowiednie narzędzia czy nawieziemy bardziej urodzajną ziemię – zapewnia dyrektor Piwowarski.
Źródło: UM Warszawa