edroga153Sejm pracuje nad poselskim projektem nowelizacji Prawa ochrony środowiska. Wnioskodawcy proponują m.in., aby sejmik województwa mógł, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, wprowadzić ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji i urządzeń, w których następuje proces spalania.

Zakaz ten mógłby być wprowadzony w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na środowisko lub na zabytki. Ma to umożliwić samorządom powszechne i skuteczne wykorzystanie tego narzędzia do ograniczenia negatywnego wpływu emisji zanieczyszczeń pochodzących ze starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych.

Zgodnie z projektem, w uchwale zostaną określone granice obszaru objętego ograniczeniami lub zakazami, rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych lub zakazanych, parametry techniczne dopuszczonych do stosowania instalacji i urządzeń oraz obowiązki podmiotów objętych uchwałą i organów administracji. W uchwale będą mogły znaleźć się też inne elementy, m.in. wyłączenia z ograniczeń dla pojazdów należących do mieszkańców oraz pojazdów uprzywilejowanych.

Projekt doprecyzowuje też przepisy dotyczące wydawania pozwoleń na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza dla nowo budowanych instalacji lub instalacji zmienianych w sposób istotny. Zmiany dotyczą przede wszystkim prowadzenia tzw. postępowania kompensacyjnego. Zgodnie z zasadami kompensacji, uzyskanie pozwolenia na emisję do powietrza na obszarze, na którym przekroczone są standardy jakości powietrza, jest możliwe wyłącznie poprzez ograniczenie emisji z innych instalacji wymagających pozwolenia. Nie ma natomiast możliwości przeprowadzenia tego postępowania w przypadku, gdy na danym obszarze brak innych instalacji wymagających takiego pozwolenia, a zła jakość powietrza jest spowodowana tzw. niską emisją, czyli zanieczyszczeniami pochodzącymi z lokalnych kotłowni i domowych pieców. Wnioskodawcy proponują uelastycznienie mechanizmu kompensacji, aby był on możliwy także pomiędzy podmiotami gospodarczymi, z uwzględnieniem faktu obniżenia emisji w źródłach bytowo-komunalnych.

W zakresie ochrony przed hałasem autorzy projektu proponują, aby tereny były obejmowane ochroną akustyczną z chwilą ich faktycznego zagospodarowania. Obecne uregulowania zobowiązują do ochrony przed hałasem już tereny przeznaczone pod określony typ zabudowy. Ponadto projekt doprecyzowuje zasady obejmowania ochroną przed hałasem oraz dotyczy postępowania w razie negatywnego oddziaływania na środowisko.

Źródło: Sejm RP

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.