Mobilność

edroga234W Świętokrzyskiem powstanie bezpieczna ścieżka rowerowa o charakterze edukacyjno-dydaktycznym, porządkująca ruch turystyczny, wraz ze spójnym oznakowaniem pomiędzy gminami uzdrowiskowymi Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. Umowę na realizację tej inwestycji podpisał marszałek Adam Jarubas z wójtem Solca-Zdroju Adamem Pałysem.

edroga512Miejsce zamieszkanie może mieć znaczący wpływ na cenę polisy OC. Dla przykładu w Siedlcach obowiązkowe ubezpieczenie może być nawet o 40 proc. tańsze niż w Warszawie. Dlatego niektórzy klienci podają nieprawdziwe dane o swoim miejscu zamieszkania. Traci na tym zarówno ubezpieczyciel, jak i kierowca, któremu przydarzy się szkoda.

image010Ruszają prace przy budowie przedłużenia linii tramwajowej na warszawskim Tarchominie. 1,5-kilometrową, dwutorową trasę, wzdłuż ulicy Światowida na warszawskiej Białołęce, wybuduje ZUE i Strabag. W ciągu 8 miesięcy ma powstać dogodne połączenie tramwajowe Tarchomina i Nowodworów z centrum Warszawy.

edroga232Większość miast w krajach wysoko rozwiniętych i rozwijających się ma aspiracje do stania się smart city. Każde miasto mierzy się jednak z różnymi problemami i oczekiwaniami mieszkańców, ma odmienne uwarunkowania i możliwości rozwoju. W rozwój nowych technologii inwestuje także Mazowsze. Chce na ten cel z unijnych dotacji przeznaczyć blisko 2 mln euro.

edroga964Polscy i europejscy właściciele samochodów produkowanych przez grupę Volkswagena mają kolejny powód do niezadowolenia. Potwierdzają to najnowsze testy, przeprowadzone we Włoszech. Po „naprawie” silnika w Audi A5, emisja szkodliwych tlenków azotu zamiast spaść, znacząco wzrosła. W Polsce problem dotyczy ponad 140 tysięcy samochodów marek Audi, SEAT, Skoda i Volkswagen.

edroga969W Małopolsce koleją najłatwiej można się dostać do Trzebini i Chrzanowa - tak wynika z raportu dostępności komunikacyjnej największych miast w regionie opracowanego przez Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego (MORR). Jeśli chodzi o podróż samochodem, tu nie ma zaskoczenia - na podium znajduje się Kraków, tuż za nim jest Chrzanów. Całą stawkę zamyka Oświęcim, do którego zdecydowanie najtrudniej dojechać.