Mobilność

edroga102Co czwarty Polak co najmniej raz w miesiącu wyjeżdża w dłuższą podróż, ponad 100 km, a co drugi pokonuje takie odległości nawet codziennie. Im dłużej prowadzimy samochód tym gorzej dla naszego kręgosłupa. Niemalże 85% badanych dostrzega związek między czasem spędzonym za kierownicą, a chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa - wynika z raportu „Komfort jazdy” przygotowanego na zlecenie Kongsberg Automotive.

parkometrStrefa Płatnego Parkowania w Krakowie obejmuje ścisłe centrum miasta i obszary, które do niego przylegają. Wszędzie tam, gdzie deficyt miejsc postojowych jest znaczny. SPP była kilkakrotnie rozszerzana, ostatni raz w czerwcu 2015 roku. Poszczególne podstrefy, a jest ich aż dwanaście, istotnie się między sobą różnią, m.in. pod względem zajmowanej powierzchni, liczby mieszkańców czy miejsc postojowych. W całej strefie funkcjonuje jedna stawka opłat za parkowanie: 3 zł za pierwszą godzinę, 3,50 zł za drugą, 4,1 zł za trzecią i 3 zł za każdą następną.

edroga949Jeżdżą samodzielnie, nie zużywają benzyny ani oleju, można je zaprogramować za pomocą komórki, a podczas jazdy poprawiać makijaż - choć testy cały czas trwają, o samochodach autonomicznych już mówi się pojazdy przyszłości. Z jednej strony rozmawia się o zmianie niekorzystnych przyzwyczajeń i wybieraniu alternatywnych środków transportu, z drugiej coraz częściej pojawia się hasło "sharing economy" i idąca za nim diagnoza, że niedługo dobrem nie będzie samochód, a usługa przejechania się nim na przykład bez udziału kierowcy. Jak to możliwe?

edroga12723 września W Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisano umowę na dofinansowanie rozbudowy II linii metra na zachód i na wschód. Z unijnej kasy Warszawa dostanie 1,83 mld zł.

park 6092 960 720Miasta coraz odważniej szukają w rozwiązaniach z zakresu smart city szans na zwiększenie oszczędności, poprawę bezpieczeństwa czy dodatkowe źródła przychodów. Możliwości uzyskania korzyści we wszystkich tych elementach mają oferować inteligentne systemy parkingowe. Warszawa właśnie rozpoczęła testy monitoringu płatnych postojów samochodów w centrum aglomeracji.

Zdjęcie 2 Dzień Bez SamochoduZgodnie z najnowszym Barometrem Warszawskim, rekordowy odsetek mieszkańców stolicy (aż 89%) ocenia funkcjonowanie komunikacji miejskiej dobrze lub bardzo dobrze. Na taką opinię wpływa przede wszystkim przekonanie warszawiaków o stałej poprawie jakości transportu zbiorowego w mieście.