Mobilność

parko akcja 1Ulotki informacyjne dla kierowców, plakaty oraz specjalne nakładki na parkomaty z informacjami o nadchodzących zmianach. Przez najbliższe dni Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku przypominać będzie kierowcom, że w blisko 60 nowych lokalizacjach od października trzeba będzie wnosić opłaty za parkowanie.

parking 369381 960 720PUSH&PULL to międzynarodowy projekt, który ma na celu poprawę miejskiej mobilności dzięki systemowemu zarządzaniu parkowaniem. Poprzez wprowadzanie opłat i ograniczanie przestrzeni parkingowej kierowcy są poniekąd zmuszani do rezygnowania w dojeżdżaniu zawsze i wszędzie swoim autem. Nie chodzi tylko o restrykcje, ale także zachętę do korzystania  z innych form mobilności: spacerów, jazdy na rowerze, transportu publicznego. Główne cele tej inicjatywy to ograniczenie energochłonności podróży i wydatków związanych z budową nowych parkingów, ale przede wszystkim: poprawa jakości przestrzeni publicznej w miastach.

wiedenWiedeń od lat korzysta z systemu rowerów miejskich Citybike. Obecnie dostępnych jest 1500 rowerów. W godzinach szczytu może się jednak zdarzyć, że wszystkie są wypożyczone. Dlatego od niedawna na ekranach reklamowych w środkach transportu publicznego pojawia się aktualna informacja o dostępności rowerów na najbliższym przystanku.

edroga239Rower to niewątpliwie ulubiony środek transportu Skandynawów – na dwóch kółkach porusza się nawet księżna Danii. I choć transport rowerowy nie jest u nas tak rozwinięty jak w krajach północy, to badania wskazują, że coraz więcej Polaków jeździ na rowerach.

edroga234Województwo kujawsko-pomorskie jest trzecim najlepszym w kraju pod względem łącznej długości ścieżek rowerowych wzdłuż dróg (i stale tę sieć rozwija). Należy też do regionów o najgęstszej sieci kolejowej. Konsekwentnie inwestuje również w pasażerską komunikację zbiorową.  

IMG 6071Przy najbardziej uczęszczanych katowickich ulicach do 22 września będą pojawiać się młodzi ludzie z tablicami zawierającymi przyciągające uwagę cytaty. Zdania o treści m.in. „W „840” poznałem swoją Anię (Marek)”, „Popijam latte, kiedy kierowca mojego Mercedesa wiezie mnie do pracy (Kasia), „Flirt w drodze pracy? Obowiązkowo! (Jarek)”. mają zwrócić uwagę kierowców na przypadający w czwartek „Dzień bez Samochodu”. Celem tej inicjatywy jest promocja ekologicznych środków transportu, czyli komunikacji miejskiej oraz rowerowej.